Informacje

 • Czeka nas zmiana w pogodzie. "Zrobiło się już lato i nie ma od tego odwrotu"

  14-06-2018 08:27

  Trzy wyże zapewniają nam dobrą pogodę

  Tomasz Wasilewski o pogodzie na dziś Foto: Shutterstock/TVN24 | Video: TVN24

  Pod koniec tygodnia do Polski wrócą upały. O tym, co aura przygotowała dla nas na najbliższe dni, we "Wstajesz i wiesz" opowiadał prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

  Obecnie do Polski płynie chłodne powietrze z północnego wschodu. Nie potrwa to jednak długo.

  - Będzie zmiana w stosunku do tego, co dzieje się teraz. Ta zmiana pod koniec tygodnia będzie polegać na dużym ociepleniu - zapowiedział Tomasz Wasilewski.

  Trzy wyże

  Aktualnie za pogodę nad Polską odpowiadają trzy wyże. Znajdują się nad Rosją, Atlantykiem i Francją.

  - Takie ustawienie wyżów sprawia, że spływa do nas powietrze nie tyle chłodne, co nie za bardzo ciepłe - poinformował prezenter. Dowodzi tego rześka aura o poranku. W wielu miejscach temperatura spadła do 10 stopni Celsjusza.

  Wyże to jednak nie wszystko. Od kilku dni na Podkarpaciu i w regionach południowo-wschodnich występują opady deszczu, ale też burze. Za to odpowiedzialny jest niż znad Bałkanów.

  - Podrzuca nam wilgotne powietrze do południowej Polski. Stąd te opady deszczu - opisywał Wasilewski. Dodał, że w czwartek właśnie za sprawą tego niżu na południowym wschodzie Polski może padać, niewykluczone są też burze.

  Powrót upałów

  Pogoda nie zawiedzie nas jednak w weekend. Wyż, który obecnie jest nad Rosją, zmieni swoje położenie i ulokuje się nad Ukrainą. Co za tym idzie - zmieni się również aura w Polsce.

  - Takie położenie będzie oznaczać, że w czasie weekendu sprowadzi on do nas cieplejsze powietrze, nawet do 31 stopni - zapowiedział Wasilewski. Takie wartości zobaczymy pod koniec tygodnia na termometrach na południu i w centrum Polski.

  Niestety powstaną też dobre warunki do tworzenia się burz.

  - Każdego dnia gdzieś w Polsce przelotnie popada lub zagrzmi - ostrzegł Tomasz Wasilewski. Nie wszyscy przez cały czas będą mogli cieszyć się słońcem. - W tym powietrzu będzie odpowiednia ilość wilgoci, żeby powstawały chmury - dodał.

  Niestety nie na długo

  Upały nie zostaną z nami jednak długo. Pogoda będzie typowo letnia, urozmaicona.

  - Ocieplenie, które przyjdzie w weekend, będzie trzydniowe - mówił Wasilewski. W tym czasie temperatura będzie sięgać 30-31 stopni Celsjusza, potem zrobi się trochę chłodniej, do 26 stopni.

  - Zrobiło się już lato i nie ma od tego odwrotu - podsumował Wasilewski.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich dniach mamy do czynienia z piękną, słoneczną pogodą. Trochę chłodnie...

Tomasz Wasilewski

alt

Do połowy października będzie ciepło, a na południu Polski nawet ponad 20 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie pod wpływem wyżu Wolfgang znad Holandii...