Informacje
 • Czy idziemy na rekord? I co nas czeka po niezwykle upalnych dniach? Synoptyk odpowiada

  08-08-2018 09:31 upały w Polsce
  Padają kolejne rekordy ciepła Foto: Shutterstock, climatereanalyzer.org | Video: Fakty po południu

  - Na krańcach zachodnich kraju, na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku temperatura osiągnie bądź nawet przekroczy 35 stopni - powiedziała w środę we "Wstajesz i wiesz" synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Czy zostanie pobity rekord najwyższej temperatury?

  - Od kilku dni, w środowisku meteorologów w Polsce jest poruszenie, bo właśnie zastanawiamy się czy idziemy na rekord. Dziś mamy ósmego sierpnia i w ostatnich latach jakoś tak bywało, że rekordy sierpnia padały właśnie tego dnia - powiedziała Unton-Pyziołek. Dodała, że tak było w 2015 roku w miejscowości Ceber na Dolnym Śląsku. Temperatura wtedy wzrosła do 39 stopni.

  Temperatura przekroczy 35 stopni

  - Jest szansa, że dzisiaj również temperatura będzie mocno wzrastać - komentowała Arleta Unton-Pyziołek. Według wyliczeń amerykańskiego modelu meteorologicznego GFS jest szansa, że właśnie na krańcach zachodnich kraju, na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku temperatura osiągnie bądź nawet przekroczy 35 stopni. - Jest dzisiaj pogodnie i będzie pogodnie. To są idealne warunki do tego, żeby właśnie temperatura wzrastała bardzo mocno - powiedziała synoptyk.

  Unton-Pyziołek zaznaczyła, że jest szansa, że to w środę będzie rekordowo gorąco. Jeśli chodzi o czwartek, to temperatura zbliży się do rekordowej wartości lub przekroczy ją, jeśli zachmurzenie kłębiaste nie rozwinie się zbyt mocno.

  - Spodziewamy się jednak, że na zachodzie kraju będzie jutro więcej zachmurzenia kłębiastego. Do Polski wkroczy front atmosferyczny - powiedziała. Na zdjęciu satelitarnym widać wał chmur, który rozciąga się od Skandynawii, przez Morze Północne, pogranicze francusko-niemieckie. Ten front ma w czwartek zahaczyć o zachodnią część kraju. Jeżeli zachmurzenie mocno się jutro rozwinie, automatycznie dopływ promieniowania słonecznego do powierzchni ziemi zostanie ograniczony i zahamowany. Tym samym, temperatura nie będzie wzrastać i rekord nie zostanie pobity. - Niewykluczone, że to właśnie dzisiejszy dzień będzie najcieplejszy - podsumowała synoptyk.

  Niebezpieczne następstwo upałów

  - Ostrzegamy przed upałami. Proszę uważać w godzinach popołudniowych zarówno dzisiaj, jak i jutro. Ostrzegamy również przed tym, co nastąpi po tej fali uderzenia gorąca - powiedziała synoptyk. Na froncie pojawią się niewielkie zawirowania, małe układy niżowe.

  - Tym zawirowaniom powietrza towarzyszy potężne wypiętrzanie się chmur. Tworzą się z jednej strony chmury warstwowe, grube, a w tych chmurach warstwowych tworzą się cumulonimbusy - opowiadała. To może spowodować, że w piątek na południu, wschodzie opady mogą być bardzo intensywne. Modele wyliczyły, że w ciągu trzech godzin na południu, południowym wschodzie spaść może nawet 60, lokalnie 90 litrów wody na metr kwadratowy.

  Posłuchaj całej rozmowy z synoptyk Arletą Unton-Pyziołek:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • @Krk HAARP to nie oprsyki
  A po za tym nic takiego jak opryski chemią świata nie ma miejsca, chyba że chodzi ci o rolników czy sadowników.
  ~Nick /2018-08-08 16:56
 • ??
  "Unton-Pyziołek zaznaczyła, że jest szansa, że to w środę będzie rekordowo gorąco..." Szansa - czy obawa...?
  ~Mazi /2018-08-08 14:46
 • Jest pogodnie...
  W Sosnowcu się chmurzy. Od Katowic idzie gigantyczna czarna chmura!
  troleybus /2018-08-08 11:11
 • Burza
  Nad Katowice właśnie nadciąga nie mała burza.
  ~Piotrk /2018-08-08 11:10
 • HAARP!
  Opryskiwanie świata chemią oto powód tej sytuacji ....celowy
  ~Krk /2018-08-08 10:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się od próby sił w naszej części Europy. Zmagać będą się ze...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem zatoki niżowej i frontu atmosferycznego postępującego od...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...