Informacje
 • Długi weekend z siarczystym mrozem

  05-01-2017 17:05 Temperatura może spadać poniżej -20 st. C

  Skuje mróz

  Fot.: Shutterstock, film: TVN24

  Jeśli chodzi o śnieżyce i wichury, to pogoda się uspokoi. Nadal jednak może być niebezpieczna. Nadciągają silne mrozy. Temperatura nocami może lokalnie spadać poniżej -20 st. C.

  - Jesteśmy w takiej sytuacji przejściowej między niżem Axel, który tak potwornie narozrabiał w Polsce, a wyżem Zygmunt, który uspokoi pogodę, ale przyniesie potężny mróz - powiedział Tomasz Wasilewski, prezenter TVN Meteo - Coś za coś - dodał.

  W środę wieczorem miejscami na wybrzeżu wiało z prędkością dochodząca do blisko 100 km/h. Wiatr będzie słabł, ale mróz się nasilał. Nie należy jednak nie być ostrożnym do końca tygodnia.

  - Cofka i zdewastowane wybrzeże to są skutki, które niezależnie od poprawiającej się pogody pozostaną na długo, natomiast sama aura nie powinna już wyrządzać dodatkowych problemów i nowych zniszczeń. Jednakże nadchodzący mróz niesie za sobą inne niebezpieczeństwo - przyznał Wasilewski.

  Wychłodzenie organizmu zagraża naszemu życiu.

  Silny mróz

  W nadchodzących dniach najchłodniej zrobi się we wschodniej Polsce, gdzie nocami temperatura może spadać miejscami poniżej -20 st. C.

  W czwartek nad ranem na północy europejskiej części Rosji w Archangielsku było -45 st. C. Właśnie stamtąd płynie do nas to mroźne powietrze. Dostaniemy tylko jego część, ale to wystarczy, że temperatura spadła do -20 st. C.

  - Kulminacja tej mroźnej pogody będzie przez dwie najbliższe noce - zapowiedział Wasilewski.

  W nocy z czwartku na piątek minimalna temperatura powietrza wyniesie od -6 st. C na Nizinie Szczecińskiej do -19 st. C na Suwalszczyźnie. W Warszawie odnotujemy 15 stopni mrozu.

  14 st. C w Trzech Króli

  W piątek czyli w święto Trzech Króli niebo będzie się przejaśniać i rozpogadzać. Miejscami jednak może przelotnie poprószyć. Wszędzie skuje mróz. Temperatura maksymalna wyniesie od -14 st. C  na Suwalszczyźnie do -3 st. C na Nizinie Szczecińskiej.Wiatr ucichnie, będzie słaby i umiarkowany, z północy.

  Noc z piątku na sobotę może być najchłodniejsza. Lokalnie na wschodzie i południu kraju, szczególnie w kotlinach podgórskich temperatura nad ranem może spaść poniżej -20 st. C.

  Sobota z -17 st. C

  W sobotę się zachmurzy. Przelotny śnieg prognozowany jest na Pomorzu, Warmii, Mazurach i na Podkarpaciu. Najchłodniejszy dzień czeka mieszkańców Suwalszczyzny, gdzie temperatura maksymalnie wyniesie -17 st. C. Najmniejszy mróz czeka mieszkańców Niziny Szczecińskiej (-5 st. C). Północny wiatr będzie słaby i umiarkowany.

  Poprószy w niedzielę

  W niedzielę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Na Pomorzu może pojawić się deszcz ze śniegiem, na zachodzie przelotny śnieg. Tego dnia również skuje mróz. Największy na Podkarpaciu, gdzie w najcieplejszym momencie dnia będzie -11 st. C. Na Nizinie Szczecińskiej odnotujemy maksymalnie 0 st. C. Poza tym wszędzie skuje mróz. Zachodni i północny wiatr będzie słaby i umiarkowany.

  Cieplej od poniedziałku

  W poniedziałek niebo się zachmurzy, a na wschodzie przelotnie poprószy. Poza tym na Pomorzu pojawi się deszcz. Miejscami na północnym zachodzie temperatura w ciągu dnia będzie dodatnia. Na Nizinie Szczecińskiej odnotujemy maksymalnie 2 st. C. Najchłodniejszy dzień czeka -6 st. C na Podkarpaciu. Zachodni wiatr będzie słaby i umiarkowany.

  Wietrzny wtorek

  Wtorek zapowiada się na ogół pochmurno. Lokalnie w całym kraju prognozujemy opady śniegu, deszczu ze śniegiem lub deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od -4 st. C na Podkarpaciu do 3 st. C na Pomorzu. Umiarkowany wiatr okresami będzie silniejszy w porywach do 40-60 km/h.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • zima
  bedzie zimno
  ~max /2017-01-05 17:27

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...