Informacje
 • Do Polski płynie powietrze "z epicentrum mrozu". Na ocieplenie jeszcze poczekamy

  17-04-2017 08:04 Jeszcze może padać śnieg

  Miejscami jeszcze zrobi się biało

  TVN24, Shutterstock

  Lany poniedziałek w wielu miejscach upłynie pod znakiem deszczu lub deszczu ze śniegiem. Opady będą słabe, jednak to nie one okażą się naszym największym zmartwieniem, a zimne powietrze. Chłód jeszcze trochę z nami pozostanie.

  - Mówiliśmy kilka dni wcześniej, że będzie zimno i można powiedzieć, że niestety te prognozy się sprawdziły - mówi prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski.

  Sytuacja baryczna

  Jak wyjaśnia, sytuacja ta jest spowodowana układem ciśnienia, który obecnie panuje w Europie. Nad Rosją i Bałkanami znajdują się niże, a na zachodzie kontynentu, nad Irlandią i nad Atlantykiem, jest wyż.

  - Ten wyż wraz z tymi niżami działają tak, że z północy napływa do nas zimne, arktyczne powietrze - tłumaczy Wasilewski. - Wczoraj przechodził jeden z frontów atmosferycznych - zimny front - za którym napłynęło to arktyczne powietrze i to z tego frontu padał śnieg i śnieg z deszczem. Teraz ten front jest już na południe od naszych granic, ale on otworzył drogę do napływu mroźnego powietrza, które dociera z północy - dodaje.

  Zimno z północy

  Na północy Szwecji i północy Finlandii jest -19 stopni. - I właśnie z tego epicentrum mrozu płynie do nas powietrze i dlatego w Polsce jest tak zimna pogoda - mówi prezenter.

  W czasie, gdy płynie do nas zimno z północy, wyż na zachodzie Europy działa jak blokada dla ciepłego powietrza.

  - Wyż blokuje przemieszczanie się tego ciepła do nas, na wschód. To jest taka blokada wyżowa, która sprawia, że ciepło ślizga się po zachodnich wybrzeżach kontynentu, a do nas płynie z północy chłód - wyjaśnia Wasilewski.

  Może jeszcze poprószyć

  - Na razie taka sytuacja, z tym zimnym powietrzem napływającym do Polski,  utrzyma się, co więcej, ten niż, który jest nad Bałkanami, może w środku tygodnia dać intensywne opady śniegu na południu kraju, na Podhalu, w górach, w Małopolsce, na Podkarpaciu - mówi Wasilewski. - W połowie tygodnia może tam być dużo śniegu - dodaje.

  Na ocieplenie możemy liczyć dopiero pod koniec kwietnia. Zobacz prognozę temperatury na 16 dni.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Zielona Góra
  Jak komuś zimno to zapraszam do Zielonej Góry. Piękna słoneczna pogoda i + 13 stopni. Nie wiem dlaczego na mapie jest 6-7 ??? Kompletna pomyłka !!! Mrozu też nie widać, deszczu brak, gradu nie ma, śniegu nie widać. Tak że gratuluję tytułu !! Wiosna na całego !!!!
  ~Leo /2017-04-17 16:49
 • Epicentrum
  Proponuję zapoznać się ze znaczeniem słowa.
  ~Andre /2017-04-17 12:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...