Informacje
 • Europa w kleszczach upału.
  Historyczny rekord coraz bliżej

  02-08-2018 19:19 Najgorzej na Półwyspie Iberyjskim
  Jak upały grożą naszemu zdrowiu? Foto: PAP/EPA/MANUEL LORENZO, wetteronline.de | Video: TVN24

  To jeszcze nie koniec europejskiego upału. Synoptycy przewidują, że w najbliższych dniach temperatura na Półwyspie Iberyjskim nadal będzie rosnąć. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że padnie nowy rekord naszego kontynentu.

  Mieszkańcy znacznej części Półwyspu Iberyjskiego borykają się z uciążliwą falą upałów. Sytuacja na razie nie ulegnie jednak poprawie, bo według prognoz w weekend termometry mają pokazać w niektórych rejonach południowej Portugalii nawet 47 stopni Celsjusza.

  Ostrzeżenia przed upałem

  Państwowa Hiszpańska Agencja Meteorologiczna Aemet ostrzegła, że w 39 prowincjach Hiszpanii nadal spodziewana jest bardzo wysoka temperatura. Także portugalskie władze wydały ostrzeżenie o zasięgu ogólnokrajowym w związku z falą upałów. Według przedstawicieli władz, wpływ na wzrost temperatury w czwartek mają napływające z północnej Afryki gorące masy powietrza.

  W czwartek najcieplej, według serwisu wetteronline.de, było w hiszpańskim mieście Navalmoral de la Mata. Termometry pokazały tam 42,9 stopnia Celsjusza. W portugalskim Beja było 42,5 st. C. W wielu miastach Portugalii i Hiszpanii temperatura przekroczyła wartość 40 stopni. W Lizbonie odnotowano 40 st. C, w Kordobie 42 st. C.

  Jednak już w sobotę w mieście Beja na południu Portugalii termometry mogą pokazać nawet 47 st. C. Zgodnie z prognozami w weekend w portugalskim mieście Evora, położonym 130 kilometrów od Lizbony, oraz w hiszpańskiej prowincji Badajoz przy granicy z Portugalią termometry pokażą nawet 44 stopnie.

  Czy pobity zostanie rekord temperatury w Europie?

  Dotychczasowy europejski rekord padł w Atenach w lipcu 1977 roku i wynosi 48 st. C. Prognosta z BBC Nick Miller nazwał ten upał "niebezpiecznym, potencjalnie rekordowym". Portugalski rekord to 47,4 st. C z 2003 roku. Hiszpański natomiast wynosi 47,3 st. C i jest z lipca ubiegłego roku.

  - Piątek i sobota będą najgorętszymi dniami z dużą szansą na pobicie rekordu - powiedział prognosta z Meteogroup. Według niego ​​istnieje 40 procent szans na wyrównanie rekordu, czyli 48 st. C z Aten i 25-30 procent szans na to, że zostanie on pobity.

   

  Ponad 30 stopni

  W weekend, według meteorologów, temperatura będzie odbiegać o co najmniej 6-12 stopni od normy w większości zachodnioeuropejskich miast.

  - Nie jest wykluczone, że temperatura osiągnie wartość 49 stopni Celsjusza w południowo-zachodniej Hiszpanii i części południowej Portugalii od piątku do niedzieli - powiedział meteorolog AccuWeather Tyler Roys.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • coraz gorzej będzie
  Ci co się teraz urodzili,mają przerąbane! Nie zazdroszczę!
  ~mania /2018-08-03 15:16
 • I co?
  I co trzeba było wycinać las pierwotny w amer poł ? Puszcze Białowieską? Teraz mamy ekstrema: skrajne mrozy, upały, susze... naturalny bufor temperatury i wilgoci znika! Jesteśmy głupsi od małp i zapłacimy za to.
  ~miox /2018-08-02 22:46

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...