Informacje

 • "Galimatias pogodowy" nad Europą.
  Ponad 30 stopni pod kołem podbiegunowym

  18-07-2018 09:56

  Niż ze wschodu Europy steruje pogodą

  Niż kształtuje pogodę w Polsce Foto: Shutterstock, wetteronline.de | Video:  

  - Dwa ośrodki ciśnienia - rosyjski wyż oraz niż ukraiński współgrają ze sobą w ten sposób, że z okolic południowo-wschodniej Europy do Polski płynie ciepłe i wilgotne powietrze, a samo ciepło płynie dalej do Skandynawii. Z tego powodu wynikła anomalia temperatury i wczoraj w Szwecji na termometrach pojawiły się nawet 33 stopnie Celsjusza - wyjaśniał na antenie TVN24 prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

  - Nad Polskę nadciąga teraz powietrze ze wchodu. Jest ono wilgotne i bardzo ciepłe - tłumaczył Tomasz Wasilewski na antenie TVN24. - Mamy dużo opadów deszczu. Dzisiaj najwięcej na zachodzie i na południu, ale także w pozostałych regionach proszę spodziewać się burz, które mogą być gwałtowne, to znaczy z ulewnym deszcze, a nawet gradem - zaznaczył prezenter.

  W środę strefa opadów skupiła się głównie na zachodzie i północy kraju, co nie oznacza, że w pozostałych regionach nie należy spodziewać się deszczu. Po południu nad resztą Polski pojawią się chmury burzowe. Temperatura na Zachodzie wyniesie około 22 stopni Celsjusza, a najcieplej będzie na Suwalszczyźnie, gdzie temperatura przed burzami zdąży wzrosnąć do 28 stopni.

  Ta wilgotna pogoda w Polsce utrzyma się do piątku. Potem, od soboty, niż ustąpi, a jego miejsce zajmie wyż, czyli zdecydowanie bardziej suche powietrze. W weekend wszędzie w Polsce pogoda poprawi się.

  Śledź aktualną sytuację pogodową.

   

  Dwa ośrodki ciśnienia - rosyjski wyż oraz niż ukraiński współgrają ze sobą w ten sposób, że z okolic południo-wschodniej Europy do Polski płynie ciepłe i wilgotne powietrze, a samo ciepło płynie dalej do Skandynawii. Z tego powodu wynikła anomalia temperatury i we wtorek w Szwecji na termometrach pojawiły się nawet 33 stopnie Celsjusza.

  - W Helsinkach, w dniu, kiedy odbywał się tam szczyt amerykańsko-rosyjski, zanotowano 29,7 stopnia i był to trzeci wyniki w historii obserwacji temperatury w tym mieście - opowiadał Wasilewski.

  Anomalie temperatury

  Ta sytuacja przekłada się na obliczenia anomalii pogodowych na całym kontynencie. Według mapy Centrum Europejskich Prognoz Średnioterminowych, temperatura na Polską jest w tej chwili poniżej normy, co na mapie zaznaczono kolorem niebieskim. - Z powodu chmur i opadów na zachodzie kraju do 22 lipca temperatura będzie poniżej normy - wyjaśnił prezenter.

  Z kolei na północy Skandynawii temperatura przekracza średnią lipcową nawet o 10 stopni. - Sytuacja w Europie zrobiła się nietypowa. Układy ciśnienia ustawiły się w taki sposób, że na północy jest dużo cieplej niż zwykle o tej porze roku, a na przykład w Hiszpanii do 22 lipca temperatura będzie zdecydowanie poniżej średniej - mówił.

  Tego typu anomalie w innych warunkach mogłyby doprowadzić do wystąpienia niebezpiecznych sytuacji pogodowych.

  - Gdyby nie to, że jesteśmy po suszy i w spadku, dostaliśmy mało wypełnione rzeki i prawie puste zbiorniki retencyjne, to taka sytuacja, jaką mamy od kilku dni i jeszcze będziemy mieć,  owocowałaby złymi skutkami powodziowymi. Teraz tego zupełnie nie widać, ta woda ma się gdzie zgromadzić - zaznaczył Wasilewski.

  Całej rozmowy z Tomaszem Wasilewskim można posłuchać tutaj:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Sugestia...
  Więcej strzelajcie petard w Sylwestra, to całkiem Matka Natura padnie.
  ~Mazi /2018-07-21 15:59
 • tak było w 1997
  byłam wtedy w Finlandii, były 30 stopniowe upały a w Polsce powódź we Wrocławiu
  ~saba /2018-07-19 09:26
 • Ja nie narzekam
  Lubię, jak upały przeplatają się z ochłodzeniami, bo ciągłych upałów nie da się wytrzymać... Za parę dni znowu słońce i ocieplenie, więc nie ma co narzekać...
  ~heblu /2018-07-18 10:50
 • Coś takiego zdarzało się także
  w początkach lat 90-tych...
  Anarcho68 /2018-07-18 10:48

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Ocieplenie, które wszyscy odczuliśmy w niedzielę, potrwa tylko kilka dni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Brygida znad Ukrainy....