Informacje

 • Gęste mgły nad Polską. Wydano ostrzeżenia

  10-11-2018 07:22

  Sprawdź, gdzie obowiązują alerty IMGW

  Prognoza pogody na niedzielę Foto: PAP/Marcin Bielecki | Video: tvnmeteo.pl

  W sobotę będą występowały silne mgły ograniczające widoczność. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał żółte alerty przed tym zjawiskiem.

  Polska nadal jest pod wpływem układu wyżowego znad Rosji. Pogoda jest więc typowo listopadowa, gdyż wyże o tej porze roku mają tendencję do przekształcania się w tak zwane zgniłe wyże, w których pogoda jest pochmurna, mglista, bezwietrzna, wilgotna, sprzyjająca utrzymywaniu się smogu przy powierzchni ziemi.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami i dlatego wydał alerty pierwszego stopnia dla ośmiu województw.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnymi mgłami

  IMGW prognozuje gęste mgły, które mogą ograniczać widzialność od 50 do 200 metrów.

  Alerty obowiązują do soboty do godziny 10 w województwach:

  - mazowieckim;

  - łódzkim, poza powiatami: poddębickim, zduńskowolskim, sieradzkim, pajęczańskim, wieluńskim i wieruszowskim;

  - lubelskim,

  - świętokrzyskim,

  - podkarpackim, w powiatach: leżajskim, niżańskim, stalowowolskim, Tarnobrzegu, tarnobrzeskim, kolbuszowskim, mieleckim, ropczycko-sędziszowskim, dębickim, rzeszowskim, Rzeszowie, łańcuckim, przeworskim, jarosławskim;

  - małopolskim, na terenie powiatów: dąbrowskiego, tarnowskiego, Tarnowa, brzeskiego, bocheńskiego, proszowickiego, krakowskiego, Krakowa, wielickiego, chrzanowskiego, oświęcimskiego i wadowickiego;

  - śląskim, we wszystkich powiatach poza: tarnogórskim, będzińskim, Dąbrową Górniczą, zawierciańskim, myszkowskim, częstochowskim, Częstochową, lublinieckim, kłobuckim, żywieckim, cieszyńskim, bielskim, Bielskiem-Białą, bielskim;

  - dolnośląskim, we wszystkich powiatach poza: zgorzeleckim, kłodzkim, wałbrzyskim, Wałbrzychem, głogowskim, górowskim, milickim, oleśnickim, ząbkowickim.

   

  Prognoza zagrożeń na sobotę

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej może wydać w sobotę ostrzeżenia przed mgłami w województwach: mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim i śląskim.

  Czym jest ostrzeżenia pierwszego stopnia?

  "Przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Za tydzień do Polski zacznie napływać zdecydowanie zimniejsze powietrze z północ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie na skraju wyżu znad Rosji....