Informacje
 • Gołoledź, gęsta mgła. Ostrzeżenia i prognoza zagrożeń pogodowych

  17-12-2018 16:38 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty
  Prognoza pogody na niedzielę Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Najbliższa noc i kolejne dni przyniosą zagrożenia pogodowe. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami marznącymi i gęstą mgłą. Pojawiły się alerty pierwszego stopnia.

  W kilku regionach Polski prognozowane są słabe opady marznącego deszczu, powodującego gołoledź. Miejscami może zrobić się ślisko. Według synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej niebezpieczna aura może utrzymać się jeszcze przez kilka dni.

  Ostrzeżenia meteorologiczne

  Synoptycy IMGW na obszarze województwa lubuskiego ostrzegają przed słabymi opadami marznącego deszczu oraz mżawki, powodującymi gołoledź. Opady będą przemieszczać się z zachodu na wschód.

  Alerty będą obowiązywać od godziny 2 w nocy do godziny 12 we wtorek.

  Ostrzeżenie przed marznącymi opadami wydano także w woj. zachodniopomorskim. Będą się wolno przemieszczać z zachodu na wschód województwa. Alert ma obowiązywać między godziną 3 a 15 we wtorek.

  Prognoza zagrożeń

  Wtorek z gołoledzią i mgłą

  Opady marznące, powodujące gołoledź, pojawią się również w kolejnych dniach. IMGW może wydać ostrzeżenia dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego.

  Dla województw wielkopolskiego i lubuskiego prognozuje się również wystąpienie gęstej mgły. Widzialność będzie ograniczona od 200 do 100 metrów.

  Ostrzeżenia mogą pojawić się od godziny 7.30 we wtorek do 7.30 w środę.

  Ślisko w środę

  W środę niebezpieczna aura może pojawić się w zachodnich stronach kraju. W województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim mogą pojawić się opady marznące, powodujące gołoledź.

  Alerty mogą obowiązywać między godziną 7.30 w środę a 7.30 w czwartek.

  Niebezpiecznie również w czwartek

  W czwartek opady marznące dadzą się we znaki mieszkańcom województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego.

  IMGW może wydać ostrzeżenia między 7.30 w czwartek a 7.30 w piątek.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Według definicji IMGW, alert pierwszego stopnia oznacza, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

  Czym jest orientacyjna prognoza zagrożeń?

  Według definicji IMGW, "prognoza zawiera orientacyjną informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i nie określa dokładnego czasu wystąpienia zjawiska".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • zima?
  Co zaskoczenie cos bialego spadlo a soli brak,ogarnijcie sie troche.
  ~bidny /2018-12-16 12:47

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...