Informacje

 • Grad, deszcz i silny wiatr.
  Nocą jeszcze będzie grzmieć

  21-06-2018 22:32

  Sprawdź, gdzie grzmiało

  Ponad cztery tysiące interwencji strażaków Foto: blitzortung.org | Video: TVN24

  Najbliższa noc miejscami nadal będzie burzowa. Na południu mogą być gwałtowne. Przelotne opady deszczu prognozowane są na wschodzie i południowym wschodzie.

  W czwartek wczesnym popołudniem do Polski wkroczył od północnego zachodu aktywny, chłodny front atmosferyczny, który po godzinie 20 uległ rozmyciu.

  Jednak nad wschodnią i południową Polską w gorącej masie powietrza rozwinął się front burzowy. Przed godziną 22 rozciągał się od Suwalszczyzny i Podlasia przez Mazowsze, Ziemię Łódzką, Kielecczyznę, Lubelszczyznę po Śląsk Górny i Małopolskę.

  Front burzowy

  W czwartkowy wieczór burze były krótkotrwałe i gwałtowne, towarzyszył im grad. Front jest wąski i w nocy będzie przemieszczał się szybko na wschód z prędkością około 60-70 km/h. Dlatego ze wszystkich zjawisk związanych z frontem najbardziej niebezpieczny jest wiatr osiągający w porywach do 80-100 km/h, lokalnie możliwe więcej. W Poznaniu odnotowano porywy o prędkości 94 kilometrów na godzinę.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami dla całej Polski.

   

  Gdzie zagrzmiało?

  Przed godziną 22 synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek poinformowała, że burze występowały w województwach:

  - podlaskim, mazowieckim - burze umiarkowane i gwałtowne w pasie Suwałki, Suchowola, Czarna Białostocka, Białystok, Zabłudów, Bielsk Podlaski, Hajnówka, Kleszczele, Łosice, Biała Podlaska, Międzyrzec Podlaski. Przemieszczały się na wschód na Sejny, Krynki, Michałowo i dalej poza granice kraju.

  - świętokrzyskim, małopolskim - słabe i umiarkowane. Występowały w pasie Kielce, Chęciny, Małogoszcz, Wolbrom, Krzeszowice, Zator, Kalwaria Zebrzydowska, Maków Podhalański, Żywiec. Przemieszczały się na wschód na Starachowice, Skarżysko Kamienną, Sędziszów, Jędrzejów, Miechów, Kraków oraz Myślenice.

  W burzach opady deszczu wynosiły do 10-40 litrów na metr kwadratowy, a porywy wiatru osiągały do 70-100 kilometrów na godzinę.

  Co dalej?

  Synoptycy prognozują przelotne opady na wschodzie i południowym wschodzie. Do północy gwałtowna pogoda może dokuczać mieszkańcom południowych regionów Polski.

  Blids.de: mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • W Łodzi
  W Łodzi nic nie było pare kropel deszczu i silny wiatr
  ~Oskar /2018-06-22 11:55
 • Mogłoby wreszcie
  Tak mocno zawiać i grzmotnąć żeby to całe ........ rozwalić w proch i wtedy wszystko zbudować z gruzów od nowa, porządnie i po bożemu. Amen
  ~Melchidezek /2018-06-21 23:37
 • W Warszawie tylko wiało
  Trudno to nazwać deszczem, tyle że chłodniej i wieje nadal.
  ~Nick /2018-06-21 20:28
 • Burze
  W Warszawie nawet nie drgnie gałązka upalnie i duszno, myśle że wszyscy tutaj czekamy tych gwałtownych zmian aby po nich odetchnąć z ulgą
  ~Renata /2018-06-21 18:27

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Za tydzień do Polski zacznie napływać zdecydowanie zimniejsze powietrze z północ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie na skraju wyżu znad Rosji....