Groźna dla zdrowia fala upałów. Ostrzeżenia i prognoza zagrożeń

[object Object]
Prognoza pogody na sobotęTVN Meteo
wideo 2/21

Upały dadzą się nam we znaki przynajmniej do końca tygodnia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia i orientacyjną prognozę zagrożeń.

Fala upałów może pozostać z nami co najmniej do niedzielnego wieczora. Synoptycy IMGW spodziewają się, że temperatura w wielu regionach będzie codziennie przekraczać 30 stopni Celsjusza.

Obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed upałami.

Ostrzeżenia drugiego stopnia

Alerty przed upałem obowiązują w sześciu województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim i w zachodniopomorskim w powiatach: polickim, goleniowskim, łobeskim, świdwińskim, białogardzkim, gryfińskim, Szczecinie, myśliborskim, pyrzyckim, stargardzkim, choszczeńskim, drawskim, wałeckim, złotowskim i szczecineckim.

Ostrzeżenie obejmuje też większość powiatów województwa pomorskiego: bytowski, człuchowski, kartuski, kościerski, chojnicki, starogardzki, tczewski, malborski, sztumski i kwidzyński. Niebezpieczny upał zagraża również mieszkańcom województwa mazowieckiego w powiatach: mławskim, żuromińskim, sierpeckim, ciechanowskim, płońskim, płockim, Płocku, gostynińskim, pułtuskim, nowodworskim, sochaczewskim, legionowskim, wołomińskim, warszawskim zachodnim, Warszawie, mińskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, grodziskim, żyrardowskim, garwolińskim, grójeckim, kozienickim, białobrzeskim, zwoleńskim, lipskim, radomskim, Radomiu, białobrzeskim, przysuskim i szydłowieckim.

W województwie małopolskim alert dotyczy powiatów: oświęcimskiego, wadowickiego, chrzanowskiego, krakowskiego, Krakowa, olkuskiego, miechowskiego, proszowickiego, myślenickiego, wielickiego, bocheńskiego, brzeskiego, tarnowskiego, Tarnowa i dąbrowskiego. A w śląskim: kłobuckiego, częstochowskiego, zawierciańskiego, myszkowskiego, lublinieckiego, tarnogórskiego, będzińskiego, Dąbrowy Górniczej, gliwickiego, Gliwic, Piekar Śląskich, Bytomia, Chorzowa, Siemianowic Śląskich, Świętochłowic, Rudy Śląskiej, Zabrza, gliwickiego, Gliwic, Katowic, Mysłowic, Jaworzna, Sosnowca, Tych, mikołowskiego, rybnickiego, Rybnika, raciborskiego, wodzisławskiego, Jastrzębia-Zdroju, Żor, pszczyńskiego i bieruńsko-lędzińskiego.

W tych regionach do soboty do godziny 20 w ciągu dnia temperatura będzie wzrastać do 29-32 st. C. W nocy może nie spadać poniżej 18-21 st. C. W województwach: kujawsko-pomorskim i pomorskim ostrzeżenie wygaśnie w niedzielę o godzinie 20.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem

IMGW ostrzega również przed upałami w województwach: dolnośląskim i opolskim. Tam temperatura w dzień będzie się wahać między 29 a 31 stopni Celsjusza. W nocy natomiast nie spadnie poniżej 17-19 stopni.

Alerty są ważne do godziny 19 w sobotę.

Ostrzeżenia meteorologiczne (IMGW)IMGW

Zobacz rozmowę z Markiem Posobkiewiczem, czego wystrzegać się podczas upałów.

Jak upały grożą naszemu zdrowiu?
Jak upały grożą naszemu zdrowiu?tvn24

Orientacyjna prognoza zagrożeń

Pogoda może być niebezpieczna również w kolejnych dniach. IMGW wydał prognozę ostrzeżeń, wedle której alertami może zostać objęta cała Polska. Niektóre ostrzeżenia mogą utrzymywać się nawet do niedzielnego poranka.

Sobota i noc z soboty na niedzielę

UPAŁ - ostrzeżenia drugiego stopnia

W województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim i łódzkim temperatura maksymalna ma dojść do 29-32 st. C. W nocy może nie spaść poniżej 17-20 st. C.

Na terenie województw: lubelskiego, mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego, opolskiego i mazowieckiego temperatura maksymalna może dojść do 28-31 st. C, a minimalna wyniesie 17-20 st.C.

UPAŁ - ostrzeżenia pierwszego stopnia

W województwie pomorskim termometry mogą wskazać maksymalnie od 29 do 31 st. C, a minimalnie 16-18 st. C.

BURZE Z GRADEM - ostrzeżenia pierwszego stopnia

Na obszarze województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego, łódzkiego burzom mogą towarzyszyć opady od 20 do 30 l/mkw. i wiatr o prędkości w porywach do 70 km/h.

W województwach: warmińsko-mazurskim i podlaskim podczas burz możliwa suma opadów wyniesie 10-15, lokalnie do 30 l/mkw. Wiatr może powiać do 70 km/h.

Prognoza zagrożeń na sobotę (IMGW)IMGW

Niedziela i noc z niedzieli na poniedziałek

UPAŁ - ostrzeżenia drugiego stopnia

W województwie dolnośląskim temperatura maksymalna może osiągnąć 27-30 st. C, a minimalna od 17 st. C do 20 st. C.

Na obszarze woj.: świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego IMGW prognozuje maksymalną temperaturę od 28 st. C do 30 st. C. Termometry w nocy mogą pokazać najmniej 18-20 st. C.

Na terenie woj.: podlaskiego, lubelskiego, łódzkiego, lubelskiego i opolskiego prognozuje się temperaturę maksymalną rzędu 29-31 st. C. Temperatura minimalna wyniesie od 18 st. C do 20 st. C.

UPAŁ - ostrzeżenia pierwszego stopnia

Na Pomorzu temperatura maksymalna może osiągnąć od 29 st. C do 31 st. C., a minimalna 16-18 st. C.

BURZE Z GRADEM - ostrzeżenia pierwszego stopnia

W woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim podczas burz może spaść 10-15 l/mkw., miejscami około 30 l/mkw. deszczu. Może też powiać wiatr z prędkością do 70 km/h. Lokalnie możliwy grad.

Na terenie woj.: opolskiego, śląskiego, małopolskiego, lubelskiego i mazowieckiego mogą przejść burze z opadami deszczu 20-30 l/mkw. oraz porywami wiatru do 65 km/h. Miejscami niewykluczony jest grad.

W woj. świętokrzyskim IMGW prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu od 25-35 l/mkw. oraz porywami wiatru do 65 km/h. Miejscami może spaść grad.

W woj. podkarpackim mogą przejść burze z opadami deszczu rzędu 30-40 l/mkw. oraz porywami wiatru do 65 km/h. Synoptycy nie wykluczają lokalnych opadów gradu.

Prognoza zagrożeń na niedzielę (IMGW)IMGW

Co oznacza ostrzeżenie drugiego stopnia?

"Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych."

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje "warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

Czym jest prognoza zagrożeń?

Prognoza zagrożeń to "orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Opracowywana jest ona przez synoptyka meteorologa w oparciu o jego wiedzę i dostępne w czasie opracowywania dane prognostyczne, pochodzące z obliczeń numerycznych modeli prognozowania pogody."

Jak powstają pioruny? (Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP)Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP
Burze z piorunami (Maria Samczuk, Małgorzata Latos/PAP)Maria Samczuk, Małgorzata Latos/PAP
Jak przetrwać upały (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa)Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Autor: ao,dd,anw//rzw,rp,aw,ao / Źródło: IMGW, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Wielu z nas nie może doczekać się długiego weekendu majowego, który w tym roku może okazać się szczególnie długi. O tym, co czeka nas w te dni w pogodzie, przeczytasz we wstępnej prognozie pogody przygotowanej przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary napłynął nad południową Grecję. Sprawił, że we wtorek niebo "zapłonęło" nad Koryntem. Na Krecie termometry pokazały miejscami ponad 30 stopni Celsjusza.

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Źródło:
ENEX, apnews.com

Pogoda na jutro, czyli na środę. W nocy temperatura spadnie miejscami poniżej zera stopni. W dzień pojawią się opady deszczu, a w górach śniegu. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na jutro - środa, 24.04. Nocą chwyci miejscami mróz, w dzień będzie padać

Pogoda na jutro - środa, 24.04. Nocą chwyci miejscami mróz, w dzień będzie padać

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed spadkiem temperatury poniżej zera. Obowiązuje też prognoza zagrożeń. Wynika z niej, że spadnie śnieg i pojawią się oblodzenia.

Alerty IMGW w 10 województwach. Na horyzoncie powrót śniegu

Alerty IMGW w 10 województwach. Na horyzoncie powrót śniegu

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Wir niżowy Biruta przyniesie do Polski opady deszczu, miejscami popada też deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Pod koniec tygodnia aura zacznie się zmieniać. Sprawdź, kiedy zrobi się cieplej.

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

Już w tym tygodniu będziemy mogli obserwować na niebie pełnię Różowego Księżyca. Zjawisko zbiegnie się w czasie ze szczytem dwóch rojów meteorów. Niebo będą przecinać Lirydy i mniej znane pi Puppidy.

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UW zidentyfikowali najjaśniejszą i prawdopodobnie najmłodszą cefeidę znaną w Drodze Mlecznej. Jak podkreślono, ma ona rekordowo długi okres pulsacji wśród tego typu gwiazd w naszej galaktyce, a to odkrycie pokazuje, że Droga Mleczna nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Samica strusia z zoo w mieście Topeka w amerykańskim stanie Kansas wyrwała pracownikowi ogrodu klucze i połknęła je. Zwierzę nie przeżyło.

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Źródło:
wibw.com, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters