Informacje
 • Groźne porywy wiatr. Alarmy IMGW między innymi na Mazowszu

  09:04 Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie
  Pogoda na wtorek 18.02 Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  We wtorek w niektórych regionach należy spodziewać się niebezpiecznej pogody. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed silnym wiatrem. Obowiązuje także prognoza zagrożeń pogodowych.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnymi porywami wiatru. Obowiązują w województwach:

  zachodniopomorskim, w powiatach: sławieńskim, koszalińskim, Koszalin, kołobrzeskim, gryfickim i kamieńskim;

  - mazowieckim;

  - lubelskim.

  Według prognoz powieje ze średnią prędkością do 25-40 kilometrów na godzinę, a w porywach do 75 km/h. Najsilniejsze porywy wystąpią w strefie brzegowej oraz w rejonie burz i chmur konwekcyjnych, które są prognozowane w woj. mazowieckim i lubelskim.

  W województwie zachodniopomorskim alerty wejdą w życie o godzinie 12 i będą ważne do godziny 21 we wtorek. W pozostałych regionach będą obowiązywać między godziną 13 a 20 we wtorek.

   

  Ostrzeżeń może przybyć

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mogą wydać ostrzeżenia przed silnym wiatrem również w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskimłódzkim, a także na pozostałym obszarze woj. zachodniopomorskiego.

  Prognozuje się tam wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 20 km/h do 40 km/h, a w porywach do 70-75 km/h. W województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim i łódzkim mogą pojawić się burze, podczas których wiatr rozpędzi się w porywach do 75 km/h.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia według definicji oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecane są ostrożność i śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Prognoza zagrożeń według definicji IMGW to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wiatr
  Bacznie obserwuję Wasze prognozy wiatrów jakie,, mają nastąpić''! i szlag mnie trafia...Bo u na od wczoraj, tj sobota od godzin popołudniowych w Bardo (kotlina Kłodzka) jest straszny huragan, dach cały chodzi, ramy okienne chce powyrywać, po ulicy latają jakieś przedmioty, a Wasza stacja nic o tym nie mówi. Ale za to ciągle powtarzacie co się dzieje w okolicy Zakopanego! Trzy dni temu,kiedy tam wiało , to była prędkość do 100 km a u nas 186!! Może by tak trochę rzetelniej informować by trzeba.
  ~wkurzona /2020-02-16 02:33

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu rozległego układu niskiego ciśnienia o nazwie Wiktoria zna...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...