Informacje
 • Idzie pierwszy większy mróz. Jaka pogoda czeka nas w grudniu

  06-12-2017 07:22 Blog synoptyk TVN Meteo Arlety Unton-Pyziołek

  W grudniu ściśnie mróz

  Shutterstock, Ventusky

  Nad naszymi głowami toczy się walka pomiędzy północą i południem. Trwać ma do końca grudnia, bo żadna ze stron nie odpuszcza. Doświadczymy więc przepychanek między ciepłymi i zimnymi masami powietrza, a tym samym dużych wahań temperatury i całego spektrum opadów atmosferycznych. O prognozie na grudzień pisze synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

  W kulturze zachodniej mocno zakorzenił się stereotypowy obraz dynamicznej, pracowitej i surowej północy oraz ciepłego, rozleniwionego południa. Nie ma znaczenia czy mówimy o mentalności, czy sposobie gospodarowania. Obraz utrwaliła literatura angielska i amerykańska. Coś w tym jest, bo zimno niezmiennie kojarzy się z ciężką walką o przetrwanie, a ciepło ze spokojną, leniwą egzystencją.

  Niezdecydowana pogoda

  Nas jednak, niezależnie od mas powietrza napływających nad Polskę, czekają zmagania z silnymi wahaniami ciśnienia, zmiennym zachmurzeniem, zmianami temperatury i silnym wiatrem.

  W modelach prognostycznych widać, że w ciągu najbliższych tygodni napływać mają w nasz rejon Europy na zmianę ciepłe masy powietrza znad Morza Śródziemnego i zimne znad Skandynawii oraz Arktyki. Rysuje się silna wymiana ciosów między północą i południem. Co kilka dni następować mają po sobie kliny ciepła i zatoki chłodu, stąd duża "dynamika w pogodzie". I choć to stwierdzenie jest dość wyświechtane, to niestety taki mamy klimat… Południe będzie usiłowało wpływać znacząco na pogodę, jednak każde kolejne wkroczenie ciepła ma być słabsze i krótsze. Ale czy zimna północ ostatecznie wygra tę walkę? Może w styczniu?

  Poniższa mapa pokazuje prognozę temperatury na popołudnie 6 grudnia. Ciepło od Hiszpanii po Polskę, chłód daleko nad Rosją - według GFS/University of Maine:

  Mikołajki raczej jesienne

  Szkoda tylko, że mikołajki są pochmurne i deszczowe. Mikołaj, podobnie jak reszta świata, musi przystosować się do zmian klimatu. W ciepłej masie powietrza znajdzie się dzisiaj kawał Europy, od Hiszpanii, Francji i Anglii przez Niemcy, Polskę po Ukrainę i Bałkany.

  6 grudnia po południu ma być w Warszawie około 6 stopni Celsjusza, w Berlinie 7 stopni, w Paryż 8 stopni, w Londynie 11 st. C, w Rzymie 14 st. C. Z południowego zachodu napływają ciepłe i wilgotne masy powietrza, w których temperatura na zachodzie Polski wzrastać ma do nawet 8 stopni. Tym samym resztki śniegu stopnieją, a biało pozostanie tylko w górach.

  Skąd to ciepło?

  Ciepły epizod trwać ma do piątku za sprawą prężnych układów niżowych powstałych nad Północnym Atlantykiem, pompujących łagodne masy powietrza. W sobotę jednak wielki niżowy wir powietrza zacznie zrzucać w nasz rejon Europy zimne masy z północy, wypychając ciepło na wschód.

  W modelach rysuje się bardzo malownicza zatoka chłodu, która sięgać ma od Grenlandii i Oceanu Arktycznego po Sycylię. Stąd ponownie od 9 grudnia spodziewać możemy się opadów śniegu, nocami mrozu do nawet -5 st. C, a w dzień temperatury niewiele powyżej 0 stopni. Zimowo zrobi się na kilka dni, bo około wtorku 12 grudnia zaczną wciskać się z południa ciepłe masy powietrza, śnieg ustąpi miejsca opadom deszczu i wysokiej temperaturze, do nawet 10 st. na południu kraju.

  Znowu chłód

  W połowie miesiąca pogodowej przepychanki ciąg dalszy. Spodziewamy się kolejnego, tym razem bardzo konkretnego napływu chłodu z północy. Arktyka utrzymać ma rządy co najmniej do 20 grudnia, sypnie śniegiem i nieco nas wymrozi. Temperatura w nocnych rozpogodzeniach spadać może do -8 st. C, -10 st. C. W niektórych regionach w ciągu dnia może już nie wzrosnąć powyżej 0 stopni.

  Mapa pokazuje duży mróz w połowie miesiąca - 15 grudnia. Na podstawie modelu GFS:

  Pogoda na Święta

  Po 20 grudnia pojawia się niestety na horyzoncie kolejny klin ciepła. Czy Święta Bożego Narodzenia jak zwykle będą ciepłe i deszczowe? Wprawdzie typowa jest w naszym klimacie tzw. odwilż bożonarodzeniowa, ale może jednak nie w tym roku? Atlantyckie niże zaciągają ciepło do Europy Środkowej na jakieś 3-4 dni. Pojawia się więc szansa, że około 25 grudnia wróci zima. Dziś dajemy białym Świętom 50 procent szans. Jak na nasze warunki to dużo.

  Grudniową normą w ostatnich trzech dziesięcioleciach stały się następujące często po sobie ochłodzenia i ocieplenia. Wielkiego mrozu nikt dawno w grudniu nie widział, a śnieg utrzymuje się zwykle kilka dni, gdyż grunt rzadko bywa dostatecznie wychłodzony. Grudzień w tym roku ma być bardzo zmienny, wilgotny i w sumie cechować się temperaturą średnią miesięczną powyżej normy według najświeższych wyliczeń amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery. Tylko w górskich pasmach Sudetów i Karpat temperatura oscylować ma wokół normy. Jest więc nadzieja, że tam śnieg przetrwa.

  Na mapie widać odchylenie średniej miesięcznej temperatury grudnia w 2017 roku od normy. Według niej miesiąc ma być cieplejszy o około 1-2 stopnia:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Walka pomiedzy północą i południem
  Bardzo ciekawy i wyczerpujący powyższy artykuł. Prawdą jest,że zimno mobilizuje nas do działania i pracy, a ciepło rozleniwia.Możemy to zaobserwować np.w Antarktyce na podstawie życia pingwinów.Niesamowite,jak te ptaki radzą sobie w tych trudnych warunkach.Ciągła,cieżka walka o przetrwanie.W Arktyce,ludzie północy i niedzwiedzie polarne również doskonale sobie radzą.Mieszkańcy południa zapewne nie przeżyliby tam długo,zwłaszcza w okresie zimy.Pani Arleto pamiętam grudzień 1978 r.Podobny był do obecnego,zmienny, wietrzny, ciągła walka pomiędzy północą i południem z przewagą ciepła.Takie przepychanki trwały do 28 tego miesiąca.W końcu ostateczny cios ciepłu zadał mróz,związany z potężnym wyżem znad północnej Skandynawii,który bardzo szybko rozbudował sie na południe,wypychając atlantyckie powietrze początkowo nad południową Polskę, pózniej dalej na południe. Pamiętam Nowy Rok 1979,jak wracaliśmy z zabawy sylwestrowej 11 km. pieszo po kolana w śniegu.Panowała grobowa cisza,żadnego poruszającego sie pojazdu. Na zewnątrz -22 st.C.Tyle pokazywał termometr zaokienny w lokalu, w którym się bawiliśmy.Nie czuliśmy zimna,chyba dlatego,że byliśmy jeszcze b.młodzi i umęczeni tym śniegiem,który trzeba było pokonać.Jak się póżniej okazało moje miasto Bydgoszcz,jak i wiele miast w Polsce zostało sparalżowane,a mniejsze miejscowości odcięte od świata.2 stycznia ogłoszono stan klęski żywiołowej.Do walki z mrozem i śniegiem wysłano wojsko. Takie wydarzenia na zawsze utrwalają się w ludzkiej pamięci.
  ~Lech /2017-12-08 00:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...