Informacje

 • "Idzie zima w góry". W Tatrach pada śnieg

  22-09-2018 10:49

  A lato się jeszcze nie skończyło...

  Na Kasprowym sypnęło śniegiem Foto: TVN24 | Video: TVN24

  W sobotni poranek w Tatrach na Kasprowym Wierchu zaczął padać śnieg. Według prognoz w najbliższych dniach może popadać mocniej. - Za kilka dni będzie tam 20 centymetrów śniegu - zapowiedział w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

  Kiedy na Kasprowym Wierchu zaczynał prószyć śnieg, temperatura wynosiła 0,1 stopnia Celsjusza. Godzinę później spadła już poniżej zera, odnotowano -0,3 st. C.

  - Za kilka dni będzie tam 20 centymetrów śniegu. We wtorek szczególnie ma padać intensywnie. W poniedziałek wieczorem też. No i będzie -7 stopni na Kasprowym w nocy z poniedziałku na wtorek, więc idzie zima w góry. I to jest jej niemrawy pierwszy zwiastun - mówił Tomasz Wasilewski.

  Trzeba się przygotować

  Turyści przyzwyczajeni do wyjątkowo ciepłego i słonecznego września powinni przygotować się na zimowe warunki. - Najlepiej chwilowo zmienić kierunek wędrówek z Tatr na Krupówki, dlatego że prognozy pogody są bardzo niedobre - mówił ratownik TOPR Adam Marasek.

  Śnieg z deszczem może padać nawet w Zakopanem. Według prognoz wszystkie trudniejsze eksponowane szlaki będą zasypane śniegiem. - Choć większość turystów jest teraz nastawiona na letnie warunki, chwilowo trzeba będzie się przygotować na zimową aurę. Zalecamy wybieranie szlaków w dolinach reglowych - zalecał ratownik.

  Zobacz śnieżną relację z Kasprowego Wierchu:

   

  W Bieszczadach deszcz

  W sobotę rano w Bieszczadach były dobre warunki do uprawiania turystyki. W ciągu dnia należy się jednak liczyć z załamaniem pogody - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jarosław Makutynowicz.

  - Rano w Ustrzykach Górnych było 11 stopni. Wieje tam słaby wiatr, panuje dobra widoczność - mówił ratownik dyżurny. Ciepły poranek zanotowano w Cisnej - termometry wskazywały tam 15 stopni. Mimo pełnego zachmurzenia, widać w promieniu kilku kilometrów.

  - Po wielodniowej wyjątkowo słonecznej pogodzie idzie jednak ku zmianie. Należy się spodziewać ochłodzenia i przede wszystkim opadów deszczu - wyjaśnił Makutynowicz. - Wybierający się w góry powinni pamiętać, że lato już się skończyło - dodał.

  Ratownik przypomina, że idąc w weekend w góry, należy zabrać ze sobą odzież przeciwdeszczową. - Trzeba pamiętać, że po opadach deszczu szlaki turystyczne będą śliskie. W telefonie należy też zainstalować aplikację 'Ratunek' - zaznaczył Makutynowicz.

  Wędrujący po Bieszczadach i Beskidzie Niskim powinni także pamiętać, że mamy już drugą połowę września i zmrok zapada wcześniej niż np. miesiąc temu. Dlatego przy planowaniu wycieczek należy brać pod uwagę coraz krótsze dni.

  Zaczyna się nowa historia

  Co jednak odpowiada za taką pogodową zmianę? - Mamy front chłodny, który przeszedł nad Polską, zapowiadany od wielu dni. Skończył lato, gorące lato, zamknął pewien rozdział - tłumaczył Wasilewski.

  Tę zmianę świetnie obrazuje poniższy wykres. Widać na nim, jak bardzo spadła temperatura w Warszawie w nocy z piątku na sobotę.

  - Warto zwrócić uwagę na stromą, czerwoną linię. Przed 2 w nocy w Warszawie było ponad 20 stopni. Przez dwie następne godziny do 4 rano temperatura spadła do 12 stopni. To z powodu przejścia w tych godzinach nad Warszawą frontu chłodnego - opowiadał Wasilewski.

  Ten śnieg, który pada na Kasprowym, który prószy wysoko w Tatrach, to jest element tej pogodowej układanki. - Chłodne powietrze, spadek temperatury, padający śnieg - zaczyna się w pogodzie zupełnie nowa inna, niekoniecznie lepsza dla wszystkich historia - podsumował prezenter.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ZIMOWE JAPONKI
  Teraz na Krupówkach sprzedają zimowe japonki ze skarpetami z wełny
  ~NOO /2018-09-22 17:02
 • zima?
  nareszcie cos nowego chodz w pogodzie bo w TV tylko bla,bla,bla nic nowego stare dzieje same nudy.
  ~wacel /2018-09-22 13:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich dniach mamy do czynienia z piękną, słoneczną pogodą. Trochę chłodnie...

Tomasz Wasilewski

alt

Do połowy października będzie ciepło, a na południu Polski nawet ponad 20 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się w zasięgu wyżu Wiktor znad północnej Ukrainy....