Informacje

 • IMGW alarmuje: czekają nas
  roztopy, gołoledź i słaba widzialność

  25-01-2016 13:11

  Alerty obowiązują w kilku województwach

  Sytuacja na drogach będzie trudna

  Fot.: Shutterstock, film: TVN Meteo

  Niebezpieczna pogoda nie daje za wygraną. Ostrzeżenia dotyczące warunków atmosferycznych występują w ośmiu województwach i na Wybrzeżu.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe pierwszego i drugiego stopnia. W kilku województwach istnieje duże zagrożenie roztopami i gołoledzią, powodowaną przez marznący deszcz. Także Wybrzeże objęte jest ostrzeżeniami. Tam mgły i opady ograniczą widzialność.

  Ostrzeżenia przed roztopami

  W ośmiu województwach wydano alerty pogodowe, dotyczące roztopów. W województwach dolnośląskim i opolskim panuje drugi, prawie najwyższy stopień ostrzeżenia. Prognozuje się stopniowy wzrost temperatury powietrza połączony z opadami deszczu, które spowodują szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i roztopy.

  W województwie dolnośląskim na obszarze Sudetów i Przedgórza Sudeckiego termometry wskażą do 4 st. C w poniedziałek i do 6 st. C we wtorek. Do tego spadnie 10-15 l/mkw. deszczu. Ostrzeżenie obowiązuje do wtorku do godz. 20.

  W województwie opolskim (w subregionie południowym) temperatura wzrośnie do 4 st. C w poniedziałek i do 8 st. C we wtorek. Spadnie także deszcz ( do 10-15 l/mkw.). Alert będzie obowiązywać od godz. 9 do wtorku do godz. 20.

  W woj. śląskim na obszarze Beskidu Śląskiego i Żywieckiego w poniedziałek temperatura powietrza wzrośnie do -2 st. C w godzinach południowych i do 1 st. C wieczorem. W nocy z 25 na 26 stycznia oraz z 26 na 27 stycznia temperatura minimalna wyniesie od 0 do 3 st. C. We wtorek i środę termometry wskażą od 3 do 5 st. C. Będą także występowały opady deszczu. Spadnie go do 5-10 l/mkw. Ostrzeżenie będzie obowiązywać od godz. 12 do środy do godz. 12.

  Na terenie województwa świętokrzyskiego temperatura wyniesie 0 st. C w godzinach południowych i 2 st. C wieczorem. W nocy z 25 na 26 stycznia oraz z 26 na 27 stycznia termometry w nocy wskażą od 0 do 3 st. C. Temperatura maksymalna we wtorek i środę wyniesie od 4 do 6 st. C. Pojawią się także słabe opady (do 8 l/mkw.). Ostrzeżenie będzie obowiązywać od godz. 12 do środy do godz. 12.

  W województwie podlaskim temperatura wzrośnie do 2 st. C we wtorek oraz do 7 st. C w czwartek. We wtorek prognozuje się także opady deszczu (od 2 do 8 l/mkw.), powodujące szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i roztopy. Ostrzeżenie obowiązuje od wtorku od godz. 9 do czwartku 28 stycznia do godz. 19.

  Na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego temperatura wzrośnie do 2 st. C we wtorek i do 7 st. C w czwartek. Pojawi się także deszcz (spadnie do 5 l/mkw. na dobę). Ostrzeżenie będzie obowiązywać od wtorku od godz. 9 do czwartku do godz. 19.

  Na północy województwa lubelskiego także prognozuje się stopniowy wzrost temperatury. We wtorek wyniesie ona do 2 st. C, a w czwartek do 7 stopni. Dodatkowo pokropi deszcz (do 5 l/mkw.). Alert będzie obowiązywał od wtorku od godz. 9 do czwartku do godz. 19.

  W woj. podkarpackim w Bieszczadach i Beskidzie Niskim temperatura także będzie rosła. Wyniesie 0 st. C we wtorek rano, a 7 st. C w czwartek. Dodatkowo pokropi deszcz (do 4 l/mkw.). Ostrzeżenie będzie obowiązywać od wtorku od godz. 9 do czwartku 28 stycznia do godz. 12.

  Marznące opady i gołoledź

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed opadami marznącego deszczu i mżawki, powodującymi gołoledź obowiązuje w województwie podkarpackim. Alert obowiązuje od godz. 16 do wtorku do godz. 7.

  Ograniczona widzialność na Wybrzeżu

  Dodatkowo na Wybrzeżu wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia. Prognozowane są tam zamglenia i opady.

  W części zachodniej strefy brzegowej widzialność będzie ograniczona do 1500 m, lokalnie w opadach mżawki lub mgle do 300 m. Okresami pojawią się opady deszczu. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 14.

  W części wschodniej strefy brzegowej zamglenia i mgły ograniczą widzialność do 800-2000 m, miejscami do 300 m. Okresami wystąpią opady deszczu lub mżawki. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 14.

  Co oznaczają ostrzeżenia

  Alert drugiego stopnia wiąże się z wystąpieniem "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • pro
  widzialność, dobre :D
  ~blu /2016-01-25 09:50
 • czyli jak co dzień apokalipsa
  a może to po prostu normalna pogoda właściwa dla naszego klimatu, hę?
  ~larwa /2016-01-25 08:41

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepła, jesienna pogoda trwała tylko przez kilka dni i już nie ma szans na jej p...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem deszczowej zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, post...