Informacje
 • Intensywne opady deszczu i burze. IMGW ostrzega południe Polski

  26-04-2019 19:36 Sprawdź, gdzie mogą zostać wydane ostrzeżenia
  Prognoza pogody na poniedziałek Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Weekend lokalnie przyniesie intensywne opady deszczu i burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne i prognozę zagrożeń pogodowych.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu i prognozę zagrożeń.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  Ostrzeżenia obowiązują w województwach:

  - małopolskim, we wszystkich powiatach poza: miechowskim, proszowickim, olkuskim, krakowskim, Kraków, oświęcimskim, chrzanowskim i wadowickim. Prognozuje się tam wystąpienie opadów deszczu do 25-40 litrów na metr kwadratowy. Ostrzeżenia będą obowiązywać od godziny 6.00 w sobotę do 6.00 w niedzielę.

  - podkarpackim, we wszystkich powiatach poza: mieleckim, kolbuszowskim, tarnobrzeskim, Tarnobrzeg, stalowowolskim, leżajskim, lubaczowskim i niżańskim. Przewiduje się tam pojawienie się opadów deszczu do 25-40 litrów na metr kwadratowy. Alerty będą aktualne od godziny 10.00 w sobotę do 16.00 w niedzielę.

  Prognoza zagrożeń na sobotę

  W sobotę i niedzielny poranek należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu w województwach małopolskim i podkarpackim oraz burz w województwie lubelskim. Tym ostatnim towarzyszyć mogą opady deszczu rzędu 15 litrów na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 60 kilometrów na godzinę.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, alert pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Już za kilka dni temperatura przekroczy 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju niżu Theo znad Rosji i związanego z nim frontu atm...