Informacje
 • Intensywne opady deszczu z burzami. Ostrzeżenia na południu

  19-07-2018 21:54 Alerty i prognoza IMGW

  W nocy burze nie odpuszczą

  pixabay.com (CC0 License)

  W nocy opady i burze nadal mogą być groźne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia. Gwałtowna pogoda prognozowana jest także w piątek.

  Burze nie odpuszczą także w nocy. IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu i burzami. W piątek też może zagrzmieć - Instytut wydał prognozę zagrożeń.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

  Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym. Miejscami może spaść od 20 do 35 l/mkw. W trakcie opadów deszczu może przejść burza z porywami wiatru do 65 km/h. Ostrzeżenie obejmuje powiaty: bieszczadzki, brzozowski, jarosławski, jasielski, krośnieński, leżajski, lubaczowski, łańcucki, niżański, przemyski, przeworski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski, leski, Krosno, Przemyśl oraz Rzeszów.

  Alert obowiązuje do czwartku do godziny 23.15.

  WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

  Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym. Gdzieniegdzie może spaść 20-35 l/mkw. deszczu. W trakcie opadów deszczu mogą wystąpić burze z porywami wiatru do 65 km/h. Ostrzeżenie obejmuje powiaty: dąbrowski, gorlicki, limanowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, oświęcimski, suski, tarnowski, tatrzański, wadowicki oraz Nowy Sącz.

  Alert obowiązuje do godziny piątku do godziny 6.15.

  WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

  W powiatach żywieckim, cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Białej, pszczyńskim i Jastrzębiu-Zdroju prognozuje się wystąpienie opadów deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Lokalnie może spaść 20-40 l/mkw. deszczu. Mogą też przejść burze z porywami wiatru do 65 km/h.

  Ostrzeżenie obowiązuje do piątku do godziny 6.15.

  Orientacyjna prognoza zagrożeń

  Piątek i noc z piątku na sobotę

  Pogoda może być groźna również w piątek. IMGW prognozuje wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia.

  W woj. mazowieckim i lubelskim mogą przejść burze z opadami deszczu do 15 l/mkw. oraz porywami wiatru do 65 km/h. Miejscami może spaść grad.

  W woj. podlaskim może spaść od 5-15 l/mkw., miejscami 20 l/mkw. deszczu. Spodziewane są też porywy wiatru do 65 km/h. Synoptycy nie wykluczają też opadów gradu.

  Co oznacza ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Alert pierwszego stopnia mówi, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Prognoza zagrożeń to "orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Opracowywana jest przez synoptyka meteorologa w oparciu o jego wiedzę i dostępne w czasie opracowywania dane prognostyczne, pochodzące z obliczeń numerycznych modeli prognozowania pogody".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...