Informacje
 • Intensywne opady śniegu, silny wiatr. Niebezpieczny przełom roku

  29-12-2018 15:46 Sprawdź, gdzie mogą pojawić się alerty
  Omenaa Mensah o pogodzie w czwartek Foto: PAP/EPA/ARMANDO BABANI | Video: TVN24

  Ostatnie dni starego roku oraz pierwszy dzień kolejnego upłyną pod znakiem gwałtownej pogody. Z prognozy zagrożeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że mogą zostać wydane ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem.

  W niedzielę w województwie zachodniopomorskim prognozuje się wystąpienie silnego wiatru, wiejącego z północnego zachodu o średniej prędkości od 30 kilometrów na godzinę do 40 km/h, w porywach do 70 km/h.

  Na terenie woj. małopolskiego w nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek prognozuje się wystąpienie na Podhalu opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej o 15 centymetrów. W górach opady mogą być większe, może przybyć tam od 20 cm do 30 cm.

  Wietrzny pierwszy dzień nowego roku

  W Nowy Rok utrudnieniem może być silny wiatr. Synoptycy przewidują, że osiągnie średnią prędkość 35-45 km/h, porywy dochodzić będą do 70-75 km/h, a maksymalnie do 80 km/h.

  Ostrzeżenia mogą zostać wydane w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubuskim, mazowieckim, świętokrzyskim, łódzkim, wielkopolskim i lubelskim.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Zgodnie z definicją IMGW, prognoza zagrożeń to "orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Opracowywana jest ona przez synoptyka meteorologa w oparciu o jego wiedzę i dostępne w czasie opracowywania dane prognostyczne, pochodzące z obliczeń numerycznych modeli prognozowania pogody".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Niemiec przemieści się nad Morze Norweskie, a st...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...