Informacje
 • Intensywne opady śniegu.
  Żółte alarmy na południu Polski

  28-01-2020 19:06 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Pogoda na poniedziałek 24.02 Foto: Jessica Fadel/unsplash (public domain) | Video: tvnmeteo.pl

  Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu. W kolejnych dniach zagrożeniem może być silny wiatr.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu w województwie podkarpackim, w powiatach: sanockim, leskim, bieszczadzkim.

  W górach i na obszarach górskich prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 15 do 20 centymetrów. Największa intensywność zjawisk wystąpi w nocy.

  Ostrzeżenia będą ważne do godziny 9 w środę.

  Prognoza zagrożeń na środę

  Synoptycy IMGW planują wydać w środę alarmy pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim.

  W rejonach podgórskich prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 20 do 30 km/h, w porywach do 70 km/h, z południowego zachodu.

  Prognoza zagrożeń na czwartek

  Również w czwartek mogą pojawić się alarmy pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w województwach: śląskimmałopolskimpodkarpackim.

  W rejonach podgórskich prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 20 do 30 km/h, w porywach do 70 km/h, z południowego zachodu.

  Ostrzeżenia hydrologiczne

  W województwie zachodniopomorskim obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. W związku z prognozowaną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną na Zalewie Szczecińskim przewidywany jest wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej.

  Ostrzeżenia ważne będą od północy do godziny 9 w czwartek.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia zgodnie z definicją IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?

  Zgodnie z definicją Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Prognoza zagrożeń według definicji IMGW to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Żenada...
  Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu.... i to w Polsce na nizinach.
  hansskloc /2020-01-27 17:32

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...