Informacje
 • Jak przeżyć w górach? Oni już to wiedzą

  10-02-2013 08:31 IV edycja zimowego obozu WinterCamp

  WinterCamp 2013 na Turbaczu

  TVN24

  Jak przeżyć w ekstremalnych warunkach? Na Turbaczu odbywa się czwarta edycja WinterCamp, czyli zimowego biwaku w górach. Prawie 70 uczestników uczy się jak przetrwać w śniegu i mrozie pod namiotem. Na miejscu była reporterka TVN24, Małgorzata Kukuła.

  Co zrobić gdy zimą w górach zastanie nas noc? To już doskonale wiedzą uczestnicy IV WinterCamp. Za nimi pierwsze tego typu wyzwanie.

  - Szukamy osłoniętego miejsca, które zapewni nam ochronę przed wiatrem. To mogą być niskie drzewa, sosenki, jakaś niecka za zboczem. Nie rozbijamy się na grzbiecie zbocza, ani na otwartej przestrzeni bo tam mocno wieje i sypie śnieg. Musimy mieć matę do spania i ciepły gruby śpiwór zimowy, najlepiej zimowy - mówią rozbijając swój pierwszy zimowy, nocny obóz na Turbaczu.

  Jak Eskimosi w igloo

  A są też tacy, którzy żeby przetrwać kopią sobie jamy w których spędzają noc. Nie mają namiotów, wystarczy im sam śnieg.

  - Najpierw usypuje się górę śniegu. Potem formuje jamę o ścianach 30 cm. W środku utrzymuje się temperatura w okolicach 0 st. C. Jest cieplej niż w namiotach - mówią konstruktorzy śnieżnej jamy.

  Najlepsza kolacja na świecie

  Bez ciepłego posiłku nie da się przeżyć. Uczestnicy WinterCamp-u musieli nauczyć się sztuki gotowania w ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak im idzie? Dziewczyny wydają się nie mieć z tym najmniejszego kłopotu. Twierdzą, że taka ciepła kolacja na szczycie góry jest lepsza niż jakikolwiek posiłek w najdroższej restauracji:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Cikawe i interesujące.
  Dzieki za te dwa filmiki i wiedze w nich przekazaną fanie jest
  widzieć takie rzczy bo nigdy nie wiadomo co zycie przuniesie. :]
  ~Hektor /2013-02-13 03:47

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami jeszcze kilka dni chłodnego lata, a potem duże ocieplenie....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie w zasięgu niżu Rico znad Rosji....