Informacje

 • Jest szansa na białe Święta

  14-12-2017 08:42

  Pogoda na Wigilię i dwa dni Świąt

  Prognoza pogody na Święta

  Shutterstock, TVN Meteo

  Pierwsze prognozy na Święta nie wszystkim przypadną do gustu. Śnieg spadnie, ale nie wszędzie, a rozpiętość temperatur nie pozwala jednoznacznie określić, jak długo będziemy się nim cieszyć.

  Synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński prognozuje, że dzięki blokadzie wyżowej nad Oceanem Atlantyckim jest szansa na białe Święta Bożego Narodzenia. Znad Skandynawii i północnej Rosji do Polski napłynie arktyczne powietrze, dzięki czemu możemy spodziewać się i opadów śniegu, i ujemnych temperatur - choć nie wszędzie.

  Warto jednak uzbroić się w cierpliwość: warunki atmosferyczne wciąż mogą się do tego czasu zmienić, przez co Święta mogą okazać się nieco mniej lub bardziej śnieżne. Raczyński przewiduje jednak, że na południu Polski śnieg jak najbardziej sypnie.

  - To jest orientacyjna prognoza, ale prognoza hydrodynamiczna sprawdza się do 14 dni - zastrzega. - Tuż przed Świętami krótka odwilż, ale już na Wigilię sypnie śniegiem - informuje.

  Wigilia Bożego Narodzenia (24.12)

  W związku z arktycznym powietrzem znad Rosji i Skandynawii w Święta temperatura wyniesie od minus 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do dwóch stopni Celsjusza na Wybrzeżu. Na południu kraju temperatura będzie oscylować wokół zera stopni Celsjusza, tam też należy spodziewać się dość intensywnych opadów śniegu.

  - Będzie padać śnieg - informuje Raczyński. - Na południowym wschodzie Europy będzie do tego niż, który przyniesie wilgotne powietrze, które w zderzeniu z tym arktycznym powietrzem może przynieść opady śniegu - na południu nawet dość intensywne - zapewnia. - Opady śniegu w całym kraju - stwierdza.

  Pierwszy dzień Świąt (25.12)

  W pierwszy dzień Świąt słupki termometrów wskażą minus 4 stopnie Celsjusza na Suwalszczyźnie, ale 2 stopnie Celsjusza na Wybrzeżu. Ujemnych temperatur należy spodziewać się na wschodzie oraz w centrum kraju. Według pierwszych prognoz śnieg sypnie w całym kraju, szczególnie na zachodzie i południu.

  Drugi dzień Świąt (26.12)

  - Od minus trzech na Suwalszczyźnie do plus jednego na zachodzie kraju - prognozuje Raczyński. - Plus jeden to temperatury maksymalne, w nocy ta temperatura będzie niższa, nawet około -10 stopni Celsjusza.

  Na północy należy spodziewać się zachmurzenia z przejaśnieniami, ale opady śniegu wystąpią w całym kraju, przy czym najintensywniej będzie padało na południu Polski.

  Obejrzyj całe nagranie:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Szansa na białe Święta Bożego Narodzenia
  Podziwiam Pana Wojtka za odważną i zdecydowaną prognozę pogody na Święta, mimo, że zostało jeszcze trochę czasu.' Wlał ' Pan w nas dużo optymizmu w tym przedświątecznym okresie, zapowiadając białe Święta. Tegoroczny grudzień jest miesiącem trudnym, nieprzewidywalnym,dlatego 'sztuką' jest prognozować tak dokładną pogodę na ponad tydzień naprzód. Nawet, jeśli wszystko się nie sprawdzi to też będzie ok.
  ~Lech /2017-12-15 23:50
 • Co roku jest szansa, a białe niestety nie będą
  Chyba czwarty czy piąty rok z rzędu zima przypomina jesień. Czasami nawet przedwiośnie. Zmiany klimatyczne są widoczne gołym okiem. Ehh szkoda
  ~Nick /2017-12-15 15:18
 • Białe Święta
  Taka jest szansa na białe święta jak w tamtym roku ,2 late temu ,3 lata temu....
  ~rolecki /2017-12-14 21:34
 • a komu
  potrzebne sa białe świeta
  ~nick /2017-12-14 20:58
 • wow
  Zbyt piękne aby było prawdziwe.
  ~tomek /2017-12-14 12:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Gorące i suche dni z początku maja zostały zastąpione przez pochmurne niebo i ul...

Tomasz Wasilewski

alt

Jeszcze w maju możliwe jest wyraźne ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Pogodę w Polsce kształtują dwa niże z południa. ...