Informacje

 • Jest wiele miejsc, w których warunki pogodowe zagrażają zdrowiu i życiu

  09-01-2016 19:06

  IMGW ostrzega

  Pogoda będzie uciążliwa

  IMGW wydał ostrzeżenia pogodowe pierwszego i drugiego stopnia. Na północy, południu i wschodzie Polski mogą występować marznące opady deszczu i oblodzenie.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi. Oblodzenie i marznące opady mogą powodować duże straty materialne, a nawet zagrożenie życia.

  Marznące opady

  Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczące marznących opadów ogłoszono w województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim. Mogą występować tam słabe, okresami umiarkowane opady marznącego deszczu, powodującego gołoledź. Wieczorem i w nocy zjawisko prognozowane jest w południowych powiatach województw, a w niedzielę przed południem na całym ich obszarze.

  Ostrzeżenia dla woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego będą obowiązywać od godz. 18 do niedzieli do godz. 12.

  IMGW wydał także ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące marznących opadów. W Suwałkach zaobserwowano słabe opady marznącej mżawki. Wieczorem i w nocy mogą one występować na północy województwa podlaskiego. Na drogach jest ślisko. Alert obowiązuje do niedzieli do godz. 7.

  Oblodzenie

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące oblodzenia wydano dla województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C, powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników.

  W województwie pomorskim temperatura minimalna wyniesie od -5 do -2 st. C, przy gruncie od -5 do -3 st. C. Alert obowiązuje do niedzieli do godz. 7.

  Na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego termometry w najchłodniejszym momencie dnia wskażą od -5 do -3 st. C, przy gruncie od -6 do -4 st. C. Ostrzeżenie obowiązuje do niedzieli do godz. 7.

  W województwie podlaskim (w subregionach południowym i centralnym) temperatura spadnie do -5 st. C, przy gruncie od -6 do -5 st. C. Alert obowiązuje do niedzieli do godz. 7.

  Na terenie województwa mazowieckiego termometry w nocy wskażą od -5 do -3 st. C, przy gruncie od -6 do -4 st. C. Ostrzeżenie obowiązuje do niedzieli do godz. 7.

  W województwie lubelskim temperatura minimalna wyniesie od -5 do -3 st. C, przy gruncie od -6 do -4 st. C. Alert obowiązuje do niedzieli do godz. 7.

   

  Co oznaczają ostrzeżenia

  Alert drugiego stopnia oznacza "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia wiąże się z wystąpieniem "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni do Polski napłynie arktyczne powietrze i zrobi się zimno, a w niekt...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem niżu Edeltraud znad Niziny Węgierskiej....