Informacje
 • Klimatolodzy: lato w Polsce było miejscami rekordowo gorące

  21-09-2019 17:23 9.50 Słońce osiągnęło punkt równonocy jesiennej
  "Jesteśmy w obliczu katastrofy klimatycznej" Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Meteorolodzy podsumowali tegoroczny sezon letni, wskazując, że i w tym roku padły rekordy temperatury, co może być konsekwencją globalnych zmian klimatu.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej donosi, że tegoroczne lato w Polsce było ciepłe i suche. W komunikacie podał, że "lokalnie padły rekordy temperatury, ale raczej w ujęciu średniej miesięcznej niż wartości ekstremalnej".

  - W ostatnich kilkunastu latach temperatura meteorologicznego lata w Polsce praktycznie cały czas utrzymywała się powyżej średniej. Latem 2019 roku  również padały rekordy temperatur. Jest to związane z globalnym ociepleniem - przekazał klimatolog doktor Szymon Walczakiewicz z Pracowni Klimatologii i Meteorologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

  Początek tropików w czerwcu

  Meteorolodzy i synoptycy podsumowali, że temperatury czerwca, które zanotowano na terenie Polski, były znacznie powyżej normy.

  "Największe odchylenie dodatnie powyżej normy zanotowano na stacji w Poznaniu i wyniosło ono 7,0 stopni Celsjusza, a najmniejszą wartość powyżej normy, wynoszącą 4,0 st. C, zanotowano na stacji w Elblągu" - podał w komunikacie IMGW. Najwyższą temperaturę czerwca, 38,2 st. C, odnotowano w Radzyniu.

  Lipiec też upalny

  Upalny był także lipiec, z temperaturami powyżej normy na przeważającym obszarze Polski. Najgoręcej było we Włodawie, gdzie odnotowano 37,3 st. C. Z kolei sierpień pod względem temperatur na północnym wschodzie kraju był "powyżej normy", a na pozostałym obszarze - "znacznie powyżej normy" - podaje IMGW.

  - W ostatnich kilkunastu latach temperatura meteorologicznego lata jest praktycznie cały czas powyżej średniej - podsumowował Walczakiewicz.

  Rekordowe upały w Polsce

  Zarówno lato 2018, jak i kolejne - 2019, uznano za rekordowo ciepłe w naszym kraju. Z wyliczeń na stronie meteomodel.pl wynika, że mijające było o 2,5 st. C. cieplejsze niż średnia z okresu referencyjnego w latach 1981-2010.

  - Średnia temperatura lata okresu 1981-2010 wynosiła 17,3 st. C, zaś lato 2019 r. miało średnią temperaturę powietrza wynoszącą 19,8 st. C - tłumaczył klimatolog.

  Naukowiec zaznacza, że bardzo wysokie temperatury zdarzały się już w poprzednich latach i dekadach. Niepokoić może jednak ich długotrwałość.

  - Jedno-, dwudniowe fale upałów nie są znacząco groźne, ale już dziesięciodniowe - jak najbardziej - podkreślił Walczakiewicz.

  Podobnie w Europie

  Letnie upały odczuwali w tym roku mieszkańcy większości Europy, media donosiły o temperaturowych rekordach, zwłaszcza na zachodzie Europy. Pod koniec lipca na jednej ze stacji meteorologicznych w Paryżu (Paris-Montsouris) odnotowano 42,5 st. C. To rekord gorąca od ponad 70 lat. W Niemczech, po raz pierwszy od rozpoczęcia pomiarów (w 1881 r.), służby meteorologiczne zanotowały pod koniec lipca aż 42 st. C! Historyczne rekordy ciepła dla lipca padły w Holandii i w Belgii, gdzie termometry wskazywały odpowiednio 40,4 i 40,6 st. C.

  Gorąco było również w Europie Środkowej i Wschodniej. Według służb hydrometeorologicznych Litwy, temperatura w drugiej połowie czerwca była tam wyższa od średniej dla tego miesiąca, aż o 6 stopni Celsjusza.

  Coraz goręcej

  Średnie temperatury powietrza w Europie, w tym - w Polsce - rosną. Naukowcy uznają to za jedną z konsekwencji globalnych zmian klimatu.

  - Doskonale widać to właśnie na przykładzie okresu letniego. W ostatnich latach, w stosunku do pozostałych pór roku, najczęściej to właśnie ten okres jest ekstremalnie ciepły - tłumaczył ekspert.

  Klimatolog zasugerował, że kwestią czasu - kilku, być może kilkunastu lat - będzie odnotowanie w Polsce temperatury maksymalnej, osiągającej 40 st. C lub wręcz tę wartość przekraczającej.

  - Długotrwałe fale upałów w Europie są po części konsekwencją wzrostu temperatur w Arktyce, w wyniku czego tak zwane fale atmosferyczne, występujące w troposferze, zaczynają spowalniać (zmniejsza się ich prędkość przemieszczania - red.), co przekłada się na dłuższy napływ gorących, zwrotnikowych mas powietrza z kierunków południowych - mówił Walczakiewicz.

  Specjalista zwrócił również uwagę na poważne następstwa wzrostu średnich temperatur na świecie. Coraz dłuższe fale upałów przekładają się m.in. na wzrost umieralności, zwłaszcza w grupie osób chorych i seniorów. Zmienia się też krajobraz - lodowce (np. górskie), które jeszcze kilka dekad temu można było oglądać przez większość roku - częściowo zanikły albo znacznie zmniejszyły swój zasięg. Zimy są coraz cieplejsze. Wysychają zbiorniki wodne. Niektóre gatunki roślin i zwierząt zaczną wymierać.

  Dotkliwe susze

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podkreśla, że latem częściej zdarzają się susze. "Obserwujemy niedobór opadów, bardzo niskie przepływy w rzekach i niski poziom wód gruntowych. A równocześnie jest bardzo duże zróżnicowanie przestrzenne anomalii opadów, dla przykładu w czerwcu w Katowicach było 3 procent normy opadowej, a na Helu wieloletnia norma była przekroczona dwukrotnie" - podał w komunikacie IMGW.

  Synoptycy Instytutu dodają, że zmieniający się klimat oznacza latem również większą liczbę gwałtownych zjawisk meteorologicznych, takich jak burze. "Burze z bardzo silnym wiatrem, z intensywnymi opadami były zawsze, ale nie tak często, jak teraz" - podkreślił IMGW.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • I rekordowo suche, wiosna też, lato jakby zaczęło się od kwietnia i trwało bez mała 6 miesięcy
  I prawdopodobnie tak będzie w przyszłych latach.
  ~Nick /2019-09-23 13:06

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...