Informacje
 • "Mam wrażenie, że się topię". Upał
  i burze, ostrzeżenia dla Europy

  13-08-2019 13:18 Sprawdź, w których krajach jest gorąco
  Ekstremalne zjawiska na świecie Foto: PAP/EPA/GYORGY VARGA | Video: TVN24

  Upały dają się we znaki Europejczykom. Zarówno w nocy, jak i za dnia temperatura sięga bardzo wysokich wartości. Sprawdź, w których regionach Europy pogoda może być niebezpieczna.

  Jak zapowiadał w autorskiej prognozie 16-dniowej Tomasz Wasilewski, w Polsce upalna aura skończyła się na dobre.

  >>> Czytaj więcej o prognozie pogody na 16 dni

  Tymczasem w wielu krajach Europy, między innymi na Półwyspie Bałkańskim, temperatura w dzień wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Noce również nie przynoszą ukojenia, ponieważ słupki rtęci wskazują ponad 20 stopni. Można więc mówić o nocach tropikalnych.

  Upały w Rumunii

  W niedzielę w Bukareszcie termometry pokazały 39 stopni Celsjusza. W niektórych regionach na południowym zachodzie kraju temperatura sięgnęła 40 stopni.

  Przez weekend w niemal całym kraju obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne przed upałami.

  Od soboty lekarze i ratownicy medyczni interweniowali w setkach przypadków omdleń, utraty przytomności oraz oparzeń słonecznych. Poszkodowanymi z powodu upałów były głównie osoby starsze.

  Mieszkańcy stolicy skarżyli się na zbyt wysoką temperaturę.

  - To wcale nie jest przyjemne, mam wrażenie, że się topię - relacjonowała jedna z kobiet przebywających w Bukareszcie.

  Wielu mieszkańców i turystów postanowiło poszukać ochłody poza swoimi domami. Brzeg Dunaju, gdzie było nieco chłodniej, był oblegany przez spacerowiczów spragnionych cienia, lodów i chłodnych napojów.

  - Nie mogę znieść upału. Jest bardzo gorąco, także w domu. Właśnie dlatego wyszłam na zewnątrz, czułam, że nie mogę już tam zostać - powiedziała jedna ze spacerowiczek.

  Jak twierdzą meteorolodzy, fala upałów w Rumunii da się we znaki jeszcze we wtorek. Według prognoz temperatura utrzyma się na poziomie 36-38 stopni, czyli o około 5-6 stopni więcej niż normalnie w sierpniu.

  - Fali upałów towarzyszy dyskomfort termiczny, a we wszystkich tych obszarach po południu wskaźnik wilgotności przekroczy 80 procent - powiedział meteorolog Dinu Marasoiu. Obowiązują ostrzeżenia przed upałem.

  41 stopni w Bośni

  W Bośni i Hercegowinie temperatura sięgnęła aż 41 stopni. Według relacji jednego z reporterów lokalnej telewizji, w Mostarze, Banji Luce i Sarajewie na ulicach przebywali głównie turyści.

  - Pochodzę z Australii, więc jestem do tego przyzwyczajony - stwierdził jeden z przechodniów, pytany o warunki pogodowe.

  - Toleruję to. Pochodzę z Belgii, a miesiąc temu mieliśmy tam 46 stopni w cieniu, tutaj jest świetnie - dodał inny.

  Również w tym kraju wiele osób nie potrafiło sobie poradzić z wysoką temperaturą. Karetki pogotowia częściej wyjeżdżały do poszkodowanych z powodu upału.

  - Przeważnie te osoby cierpią na zawroty głowy, spadające ciśnienie krwi i bóle głowy. Wydaje mi się, że nie ma jakichś poważnych konsekwencji z powodu wysokiej temperatury - powiedziała ratownik medyczna Zakira Pasic.

  - Zwykle dni, które przychodzą po tropikalnych nocach, nie są przyjemne, ponieważ nie można wtedy odpocząć od gorąca - powiedział meteorolog Dorian Ribarić.

  Jednak jak zapewnił, to już ostatnie dni w tak wysoką temperaturą.

  - We wtorek temperatura nieco spadnie, w Bośni będzie nieco chłodniej i mniej deszczowo. A od środy spodziewamy się zmiany pogody, wyraźnego spadku temperatury, przynajmniej o 10 stopni - dodał.

  Trzeci stopnień ostrzeżeń w Chorwacji

  Wyjątkowo gorąco jest także w Chorwacji. W strefie przybrzeżnej obowiązuje trzeci - najwyższy - stopnień ostrzeżeń przed upałem. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w Dalmacji, regionie Karlovac oraz w okolicach Zagrzebia. We znaki przebywającym w Chorwacji mogą dać się także porywisty wiatr i burze.

  Burze, upał, silny wiatr we Włoszech

  Upały dotykają również niektóre regiony Włoch. Na Sycylii, w Basilicacie i Apulii wydano pomarańczowe alerty, a w Lacjum i Molise żółte.

  W regionach Sardynia, Emilia-Romania, Wenecja Euganejska i Firuli-Wenecja Julijska powieje silniejszy wiatr.

  Niebezpieczeństwo będą stanowić także burze. Ostrzeżenia przed nimi dotyczą Lombardii i Trydentu-Górnej Adygi.

  Upalna i niebezpieczna Grecja

  W regionach takich jak Macedonia, Tesalia, Epir, Zachodnia Sterea, Zachodni Peloponez oraz na Wyspach Jońskich i południowo-wschodnich Wyspach Egejskich obowiązują ostrzeżenia przed upałem.

  W ostatnich dniach w Grecji doszło do kilkunastu groźnych pożarów. Z powodu wysokiej temperatury i porywistego wiatru były wyjątkowo trudne do opanowania.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Majorką i Niemc...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...