Informacje

 • Mniej opadów, więcej chłodu

  13-11-2017 08:50

  Tłumaczy Tomasz Wasilewski

  Pogodą w Polsce steruje niż

  Foto: Shutterstock, TVN Meteo; Film: TVN Meteo

  W Polsce aurą rządzi niż znajdujący się na granicy czesko-słowackiej. Po obu jego stronach znajdują się różne masy powietrza. Aktualną sytuację tłumaczył na antenie TVN24 prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

  W kraju spotykają się dwie różne masy powietrza: cieplejsza, która płynie od strony Rumunii i Bałkanów oraz chłodniejsza napływająca z północy.

  Najważniejszy wpływ niżu

  Jak tłumaczył prezenter pogody TVN Meteo Tomasz Wasilewski z tego powodu w Polsce występuje duża różnica temperatury - o godzinie 7 w Lesku i Krośnie (na południu województwa podkarpackiego) temperatura wynosiła 9 stopni Celsjusza. Tymczasem w regionach zachodnich miejscami termometry wskazywały jedynie jeden stopień.

  Na Dolnym Śląsku i południu kraju padał śnieg i śnieg z deszczem. Tam docierają chłodniejsze masy powietrza. O godzinie 7 na Śnieżce odnotowano -7 stopni Celsjusza, a na wyższym Kasprowym Wierchu temperatura była o 5 stopni wyższa.
  Największy wpływ na pogodę w Polsce wywiera niż znad Słowacji.

  - Mamy niż, który znajduje się teraz nad Słowacją, a dokładniej na granicy czesko-słowackiej. Po wschodniej stronie niżu do Polski płynie ciepłe powietrze, a po zachodniej zimne znad Skandynawii. To dlatego zrobiło się miejscami biało - wyjaśniał Wasilewski.

  Czas na zmianę pogody

  Nieprzyjemna pogoda utrzymuje się w kraju już od kilku dni. W niedługiej perspektywie mamy jednak szansę na poprawę.

  - Na zachodzie, nad Atlantykiem u brzegu Wielkiej Brytanii oraz Francji, znajduje się wyż - powiedział Wasilewski. Odpycha on ciepłe powietrze napływające z południowego zachodu, znad Atlantyku, przez co nie dociera ono do Polski. Pozostaje po zachodniej stronie Wysp Brytyjskich. Jednocześnie możliwy jest napływ północnych, zimnych mas.

  - Będzie chłodno, ale wyż przemieszczając się w naszą stronę sprawi, że od wtorku będzie mniej opadów, a więcej przejaśnień. Trudno liczyć na rozpogodzenia, bo to będzie raczej taki zgniły jesienny wyż - spuentował Wasilewski.

  Zgniłym wyżem określa się taki, podczas którego pomimo wysokiego ciśnienia utrzymuje się duże zachmurzenie. Najczęściej występuje w chłodnej porze roku.

  Zobacz całą prognozę

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni do Polski napłynie arktyczne powietrze i zrobi się zimno, a w niekt...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem niżu Edeltraud znad Niziny Węgierskiej....