Informacje
 • Może paść historyczny rekord Europy. Coraz bliżej 50 stopni Celsjusza

  31-07-2018 20:42 Ekstremalna fala upałów na kontynencie
  Temperatura na Półwyspie Iberyjskim (wideo bez dźwięku) Foto: PAP/EPA/JAVIER ETXEZARRETA, ventusky.com | Video: Ventusky.com

  Do Europy Zachodniej wlewa się ekstremalny upał. Według prognoz, do końca tygodnia temperatura w wielu miejscach będzie przekraczała 40 stopni Celsjusza, a w niektórych - zbliżała się do 50 stopni. Synoptycy nie wykluczają, że w weekend może paść historyczny rekord najwyższej temperatury w Europie.

  Jak podaje serwis AccuWeather, w piątek w Londynie i Berlinie ma być po 31 st. C, w Paryżu 35 st. C, w Madrycie 40 st. C, a w Sewilli nawet 43 st. C. To jednak jeszcze nie koniec, słupki termometrów będą nadal szły w górę. Mieszkańcy tych obszarów co najmniej do końca tygodnia będą się musieli mierzyć z temperaturą wyższą o 6-12 stopni od norm wieloletnich.

  "Wskazania mogą być historyczne"

  - Niewykluczone, że w południowo-zachodniej Hiszpanii i części południowej Portugalii między piątkiem a niedzielą temperatura dojdzie do 49 stopni - przewidywał meteorolog AccuWeather Tyler Roys.

  Nuno Moreira z portugalskich narodowych służb meteorologicznych IPMA powiedział, że "takie fale upałów się zdarzały i nie są czymś nowym", jednak w niektórych regionach "wskazania mogą być historyczne".

   

  Jeśli padnie rekord, to prawdopodobnie na Półwyspie Iberyjskim

  Według popularnego i często używanego modelu synoptycznego GFS, największy upał ma w najbliższych dniach zostać zarejestrowany na zachód od Lizbony. Według wskazań modelu, odczytanych na portalu ventusky.com, w sobotę o godzinie 12 czasu portugalskiego (uniwersalnego) temperatura może wzrosnąć do 52 st. C.

  Portugalski rekord temperatury padł 1 czerwca 2003 roku na południowym wschodzie kraju. W Amarelei odnotowano wówczas 47,4 st. C. W Hiszpanii zaś najwyższą temperaturę w historii zarejestrowano ubiegłym roku. 13 lipca w Kordobie było 47,3 st. C.

  W obliczu obecnych prognoz niewykluczone, że padnie historyczny rekord najwyższej temperatury w całej Europie. Dotychczasowym numerem jeden są Ateny, gdzie 10 lipca 1977 roku zmierzono 48 st. C.

  Warunki sprzyjają pożarom

  IPMA wydało ostrzeżenia trzeciego stopnia przed wysoką temperaturą dla wielu portugalskich regionów, które ma obowiązywać w większości przypadków od czwartku do piątku.

  Upały sprzyjają rozwojowi pożarów. Południe Portugalii pozostaje objęte "najwyższym stopniem zagrożenia pożarowego". W ubiegłym roku w połowie czerwca w pożarze w środkowej części kraju zginęło 66 osób, a 250 zostało rannych.

  Upały rozgościły się również w Polsce, jednak w najbliższych dniach temperatura ma lekko spadać. Sprawdź prognozę pogody na najbliższe dni

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Globalne ocieplenie jest, trzeba tylko wiedzieć na czym polega
  Bo klimat się ociepla ale zdarzają się lata chłodniejsze. Ostatnio jednak widać ewidentnie ocieplenie klimatu i nie chodzi o żadną chęć zarobku bo na klimat mamy nikły wpływ tylko o korzystanie z OZE, troska o czyste środowisko itp. Może być gorąco ale ważne żeby mieć czyste powietrze, wodę i glebę.
  ~Nick /2018-08-01 19:12
 • Taaa
  Pół świata nadal nie wierzy w globalne ocieplenie. 10 lat już o tym trąbią uświadomieni, a ludzie nadal twierdzą, że to teorie spiskowe zazwyczaj motywując "chęcią zarobku" i innymi głupotami.
  ~sdgwergeg /2018-08-01 15:53
 • Bezruch pogodowy
  Bezruch pogodowy sprawia,że duże obszary kontynentu są długotrwale nasłonecznione,przez co temperatura stopniowo 'idzie' w górę .Różnica między dniem a nocą zaciera się.Moim zdaniem,sprawcą wysokich temperatur i zastoju w Europie jest rozległy wyż rosyjski,a pozostałe układy baryczne,jak i masy powietrza są mu posłuszne.Zmiana pogody nastąpi tylko wtedy,gdy ten wyż zniknie z Europy.
  ~Lech /2018-08-01 10:03
 • Globalnego ocieplenia nie ma
  Skoro w 1977 roku odnotowano 48 stopni a przez następne lata temperatura utrzymywała się w normie i teraz znów wychodzi ponad normę to nie znaczy, że to wina globalnego ocieplenia !

  Wszyscy dookoła widzą tylko globalne ocieplenie, płaską ziemię itd. Co za ameby
  ~Mocarny /2018-08-01 09:00
 • pit
  "ciekawe co na to trampek
  który nie wierzy w globalne ocieplenie"

  Oczywiście w 1977 też była moda na globalne ocieplenie, kiedy temp. wzrosła do 48? Co zatem się stało między 1977 a 2018? Aaa, nie było globalnego ocieplenia, no tak ;]. Sorry, taki mamy klimat :).
  Ravvar /2018-08-01 08:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...