Informacje
 • Może silnie wiać. Prognoza pogodowych zagrożeń IMGW

  14-12-2019 21:16 Sprawdź, gdzie aura będzie niebezpieczna
  Pogoda na Wigilię 23.12 Foto: Flickr.com/Ronnie Robertson (CC BY-SA 2.0) | Video: tvnmeteo.pl

  W nadchodzących dniach zagrożeniem mogą stać się silne porywy wiatru. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej planują wydać alarmy pierwszego stopnia.

  Kolejne dni mogą przynieść groźne zjawiska pogodowe. Z prognozy zagrożeń wynika, że na niedzielę planowane jest wydanie alertów przed silnym wiatrem w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim i śląskim.

  Na północy kraju porywy mogą osiągać prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Silnie wiać ma także na południu kraju, w porywach do 65 km/h, a najsilniej w regionach podgórskich - do 85 km/h.

  Ryzyko we wtorek

  Na poniedziałek IMGW nie planuje wydawać alertów. Te mogą jednak powrócić we wtorek. Ostrzeżenia przed silnym wiatrem mogą zostać wydane w województwie podkarpackim. Tutaj spodziewane są porywy do 70 km/h.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Prognoza zagrożeń według definicji IMGW to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...