Informacje

 • "Możemy stracić przedwiośnie i przedzimie". Pogoda wariuje przez zmiany klimatu

  22-07-2018 14:00

  Joanna Remiszewska-Michalak o tym, co może nas czekać

  Dlaczego pogoda jest tak dynamiczna? Foto: PAP/EPA/TOR ERIK SCHROEDER | Video: TVN24

  W ostatnich miesiącach pogoda zadziwia. Najbardziej dotkliwe są upały, z którymi zmagają się mieszkańcy wielu regionów świata. Aura bardzo się rozregulowała, a wpływ na to ma ocieplenie klimatu.

  Upały dotykają ostatnio coraz więcej regionów świata. Wielka Brytania, Irlandia Północna, Japonia - tam ostatnio wysokie wartości temperatur dały się we znaki mieszkańcom. Zmaga się z nimi także Europa Północna, dotychczas kojarzona raczej z chłodem i zimnem. W sobotę w Finlandii minimalna temperatura w nocy wyniosła 21 stopni, a w ciągu dnia - ponad 30 stopni Celsjusza, nawet do 34 stopni. Fala gorąca nadpłynęła też nad Szwecję i Norwegię i spowodowała tam pożary lasów.

  Dlaczego tak się dzieje?

  - My jesteśmy w stanie wytłumaczyć to specyficznym układem barycznym. Mamy niż, który transportował to ciepłe, wilgotne powietrze do nas, a tam były wysokie temperatury - mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 fizyk atmosfery doktor Joanna Remiszewska-Michalak.

  Można to objaśnić blokadą wyżową, która była nad Wyspami Brytyjskimi oraz specyficznym rozłożeniem wyżów i niżów zwanym układem omega.

  - Rzeczywiście był niż w środku i dwa niże po bokach - po prawej i lewej stronie - dodała Remiszewska-Michalak. Jak opisywała, to właśnie dzięki temu w wielu miejscach warunki atmosferyczne były na stałym poziomie. Do Polski przez kilka dni stale napływały fale wilgoci, dlatego w ostatnich dniach spadło tak dużo deszczu.

  Zdaniem Remiszewskiej-Michalak wszystkiemu winne jest globalne ocieplenie. Klimatolodzy zwracają uwagę na temat tego, jakie lato mamy w tym roku i tego, że jest to coś, do czego być może powinniśmy się przyzwyczaić.

  - Tak te lata mogą wyglądać, właśnie bardzo ekstremalnie, że po jednej stronie mamy ekstremalne opady, a po drugiej mamy ekstremalne fale ciepła - tłumaczyła Remiszewska-Michalak.

  Zobacz, w jaki sposób tłumaczy przyczyny ekstremalnej pogody:

  Globalne ocieplenie to nie mit

  - Musimy wyjść poza mały wycinek przestrzeni, w której jesteśmy i zobaczyć, co się dzieje na świecie. Jeżeli spojrzymy na mapy, które pokazują odstępstwa od norm wieloletnich, to widzimy, że ten świat naprawdę się ociepla i niestety najszybciej ocieplają się obszary podbiegunowe. To jest bardzo niebezpieczne dla nas, bo te zastałe układy baryczne, które stoją w miejscu, to jest właśnie efekt ocieplającej się Arktyki, która ociepla się dwa razy szybciej niż reszta świata - przestrzegała Remiszewska-Michalak.

  Zmiana klimatu wpływa na częstsze występowanie ekstremalnych zjawisk.

  - Te ekstrema wynikają właśnie z globalnej temperatury - tłumaczyła Remiszewska-Michalak.

  Gdzie są pory roku?

  Od kilku lat możemy zauważyć pewne zmiany związane z następowaniem kolejnych pór roku. Coraz trudniej dostrzec nam różnicę między wiosną a latem. W tym roku odnotowaliśmy rekordowo ciepły kwiecień i maj, a to sprawiło, że przejście z pory zimowej na porę wiosenną było bardzo gwałtowne.

  - Są przypuszczenia, że w naszej części Europy możemy pozbyć się lub stracić przedwiośnie i przedzimie. Natomiast trudno powiedzieć, czy będzie tak każdego roku. Równie dobrze będziemy mogli mieć ekstremalnie ciepłą wiosnę - mówiła Remiszewska Michalak.

  Zmianie ulegają także strefy klimatyczne na świecie. Dzięki 30-letnim pomiarom satelitarnym można stwierdzić, że zmieniają swoje położenie - strefa zachmurzenia zwrotnikowego przesuwa się w stronę północy.

  - Zmiany klimatu to obecnie wyzwanie gospodarcze, społeczne i polityczne - powiedziała na koniec Remiszewska-Michalak.

  Zobacz, dlatego nie warto lekceważyć globalnego ocieplenia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ''Globalne ocieplenie''
  Cenię Panią Joanne Remiszewską-Michalak za jej ciekawe wywiady.Ten wywiad umknął mojej uwadze, późno go dostrzegłem,co rzadko mi się zdarza.Często mówimy o''globalnym ociepleniu'',bo tak nam wpojono.Mało mówimy o przyczynach zmian klimatu.Może to być np. zmiana kierunków prądów morskich m.inn. Golfsztromu który bardziej kieruje się w stronę Arktyki niż Europy i ''topi'' tam lody,co może powodować ''cofkę'' zimnych wód na południe,które osłabiają ten prąd i rolę jaką powinien spełniać w stosunku do Europy. Wody Północnego Atlantyku mogą być chłodniejsze. Następną przyczyną może być najmniejsza aktywność słońca od czasu ostatniej ''małej epoki lodowcowej.''Astrofizycy przypuszczają,że apogeum tego zjawiska wystąpi na przełomie 2018/2019 roku.Moje żartobliwe myślenie:''Uśpione''słońce,uśpiona i rozleniwiona aura. Zrobiłem sobie taką symulację: Pozamieniałem miesiące:Tegoroczny kwiecień, maj,czerwiec na grudzień,styczeń,luty.Mając na uwadze kierunek wiatrów, napływu mas powietrza,rozmieszczenie układów barycznych jakie dominowały w okresie wiosenno-letnim, w miesiącach zimowych mielibyśmy do czynienia z długotrwałymi rekordowo niskimi temperaturami na terenie Skandynawii,Rosji,a pózniej północnej i wschodniej Polsce.Bałtyk pokryłby się prawie całkowicie lodem ,zamarzłyby jeziora, rzeki a końca mrozów nie byłoby widać. ''Cieplej'' byłoby w Europie południowej i na północ od koła polarnego.W początkowej fazie miesiąca zimowego w Polsce wystąpiłyby krótkie okresy odwilży,niezwiązane z Północnym Atlantykiem. Daje to dużo do myślenia.Nie możemy też pominąć takiego założenia,że są to zwykłe cykliczne zmiany klimatyczne które miały już miejsce i klimat powróci do normalności.
  ~Lech /2018-07-24 19:13
 • Już właściwie straciliśmy, i zimy też
  Jest wiosna, lato i jesień. Zima to trwa nie więcej niż dwa miesiące.
  ~Nick /2018-07-24 11:41
 • No i co z tego?
  Tak wielkie zdziwienie żę w lato jest gorąco i fala upałów. A jak ma być? Pochmurno,deszczowo i kilkanaście stopni ? Ja wiem że wieli zdechlakom by to odpowiadało ale nie mnie.i zapewnie wielu,wielu ludziom którzy kochają słońce i wysokie temperatuty. A nawet jak stracimy te całe przedwiośnie i przedzimie to co? Nic się nie stanie. To nie żaden dogmat że ma tak być. Nawet jeżeli klimat się zmienia to nie z powodu działalności człowieka i wasza propaganda żeby działać przeciwko temu wyłudzając forsę od ludzi tego nie zmieni.
  ~Nie dla ekohisterii /2018-07-23 20:09
 • To nic
  My ludzie przyzwyczaimy się do tego ,tak jak do wszystkiego byleby lato było piękne i upalne :)
  ~Teki /2018-07-22 16:55
 • Coś takiego.
  Nawet na Antartydzie stwierdzono kości dinozaurów więc tam kiedyś było ciepło. Gdyby moje pomysły na życie bez kasy weszły w życie to nie byłoby problemu. Ale mnie je wycinacie.
  marcinponiewierski /2018-07-22 15:40

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Ocieplenie, które wszyscy odczuliśmy w niedzielę, potrwa tylko kilka dni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Brygida znad Ukrainy....