Informacje
 • "Mróz schował się prawie zupełnie". Mamy wiosnę w lutym

  17-02-2019 09:40 Tomasz Wasilewski o pogodzie w Polsce
  Do Polski napływa ciepłe powietrze Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  W Polsce możemy cieszyć się słoneczną aurą. W sobotę na Dolnym Śląsku termometry pokazywały 16 stopni Celsjusza. - Gigantyczna część Europy jest w tak zwanym ciepłym wycinku niżu - powiedział w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski.

  W sobotę w Legnicy, na Dolnym Śląsku termometry pokazywał 16 stopni Celsjusza. - W Rzymie było 15 stopni, w Atenach 11. Warto porównać temperaturę włoską i grecką z polską - tłumaczył w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski. Dodał, że Dolny Śląsk nie był najcieplejszym regionem w Europie, bo w sobotę we Francji odnotowano 22 stopnie Celsjusza, w Hiszpanii i Portugalii około 20 st. C. - Ale 16 stopni w połowie lutego, więcej niż w Rzymie i Atenach to dla Legnicy i Leszna, czyli na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce, to naprawdę imponujący wynik - dodał prezenter.

  - Mróz się schował prawie zupełnie - powiedział Wasilewski. Na mapie Europy widać, że temperatura powietrza poniżej zera stopni była na północy Rosji. W sobotę w Moskwie termometry pokazywały 4-5 stopni, powyżej zera było też na Białorusi.

  Skąd taka pogoda?

  Ciepło w Europie związane jest z wyżem, który znajduje się nad Bałkanami. - Ten wyż zapewnia nam słońce i napływ ciepłego powietrza. Drugi układ ciśnienia, który wspomaga to ciepło i niezwykle ciepłą pogodę jak na tę porę roku, to niż znajdujący się między Wielką Brytanią a Islandią - tłumaczył prezenter.

  Daleko nad Atlantykiem od tego niżu odchodzi zimny front atmosferyczny i wraz z nim napływa nieco chłodniejsze powietrze. Z tego powodu w sobotę na Islandii było od -2 do -6 st. C.

  - Gigantyczna część Europy jest w tak zwanym ciepłym wycinku niżu - powiedział prezenter. - Ten ciepły front to jest takie otwarcie szerokiej drogi do napływu ciepłego powietrza, które dociera do nas i docierać będzie przez najbliższe dni - tłumaczył prezenter. W wyżu powietrze obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, w niżu odwrotnie. Dzięki takim układom ciśnienia do Europy napływa ciepłe powietrze.

  - Pomiędzy wyżem i niżem utworzył się taki tunel, autostrada ciepła - dodał Wasilewski. Na całym obszarze, który znajduje się pomiędzy tymi dwoma frontami atmosferycznymi (ciepłym a chłodnym) panuje ciepła i w większości słoneczna pogoda. - Mróz został zepchnięty na północ Rosji i jest śmieszny, prawie żaden. On zostało odepchnięty przez te fronty w kierunku północnym - opowiadał prezenter. Dodał, że zima prawie zanikła. Taka sytuacja pogodowa będzie się utrzymywać w najbliższym czasie.

  Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Wasilewskim:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Gdynia +18 ;)
  W sobotę w Gdyni (okolice portu) termometr w samochodzie zaparkowanym w cieniu pokazywał +18 stopni a podczas jazdy po Trójmieście (między Gdynią a Gdańskiem) temperatura wahała się pomiędzy +16 a +18 stopni
  ~Gdynianin /2019-02-17 13:32
 • wiosna
  Najlepsze informacje jakie można usłyszeć! Serdeczne dzięki. To jeszcze trochę wcześnie i jakieś zimowe epizody pewnie wystąpią ale nareszcie życie powróci do tej pogrążonej w szarzyźnie, półmartwej krainy...:-)
  johnny75 /2019-02-17 11:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...