Informacje
 • Na minusie i ze śniegiem. Prognoza na najchłodniejszy miesiąc w roku

  30-12-2016 11:56 Maksymalna temperatura w styczniu wyniesie -7 st. C.

  Styczeń to na ogół najzimniejszy miesiąc w roku

  Olgierd Rudak (CC BY 2.0)

  Wszystko wskazuje na to, że czeka nas mroźny początek roku. Najnowsze prognozy Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) pokazują, że styczeń 2017 będzie dość chłodny i w końcu zagości prawdziwie zimowa aura.

  Idzie mróz. Na modelu amerykańskiej agencji rządowej NOAA, która publikuje prognozy długoterminowe, możemy zaobserwować, że w styczniu odchylenie średniej miesięcznej temperatury od normy będzie znaczne, rzędu 1, nawet 2 stopni.

  Najchłodniejszy miesiąc w roku

  Styczeń to najchłodniejszy miesiąc w ciągu roku, cechujący się na ogół najniższą średnią miesięczną temperaturą. W tych miesiącach odnotowywaliśmy właśnie największe rekordy chłodu - w roku 1940 w Siedlcach odnotowano -41 st. C. Są oczywiście meteorolodzy, którzy biorą pod wątpliwość pomiary z okresu wojny, nie da się jednak ukryć, że fala mrozu była bardzo silna. 10 lat później, w roku 1950 temperatura także spadła do -40 st. C.

  Takie temperatury nie były jedynie domeną XX wieku - nie tak dawno, w 2006 roku na termometrach zobaczyliśmy mrozy 30 stopniowe. Temperatura w Sulejowie i Toruniu spadła wtedy do -32 st. C.

  Styczeń 2017

  W świetle najnowszych materiałów NOAA, jak i globalnego modelu GFS wygląda na to, że pierwsza połowa stycznia będzie dość chłodna, już 10 stycznia maksymalna temperatura w Warszawie ma wynieść około -7 st. C. Styczeń będzie zatem typowy - mroźny.

  Doświadczymy także opadów śniegu, na razie nie zapowiada się, aby miały być one bardzo obfite, ale krajobraz z pewnością stanie się bardziej zimowy, zwłaszcza na południu i na południowym wschodzie.

  Stosunkowo najcieplej ma być na północy, na Wybrzeżu, na Pomorzu - czyli tam gdzie duże znaczenie ma oddziaływanie Bałtyku, który w ciągu okresu letniego nagrzewa się, a zimą to ciepło oddaje. Wpływa to na warunki atmosferyczne na styku lądu z morzem, w miejscowościach stricte nadmorskich.

  Poniższa mapa to prognoza odchyleń od średniej temperatury w grudniu. Kolorem niebieskim zaznaczono obszary, na których będzie chłodniej niż zwykle. Kolor biały oznacza temperaturę bez odchyleń, a kolor pomarańczowy temperaturę powyżej średniej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • okropna ta zima
  oby to wszystko się nie sprawdziło. Ta zima jest paskudna. Zero frontów znad Atlantyku tylko ciągle zimno to od Rosji to ze Skandynawii ileż można, co to ma być?
  ~evelina /2017-01-02 12:03
 • idzie luty, podkuj buty
  Ja wiem, że jednak największe mrozy są w lutym.
  ~Adam /2016-12-30 12:50

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...