Informacje
 • Na północy może silniej powiać. IMGW wydał ostrzeżenia

  30-12-2019 21:26 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty
  Pogoda na poniedziałek 24.02 Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Najbliższa noc może przynieść niebezpieczną pogodę. Jak prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w północnych częściach kraju pojawią się silne porywy wiatru. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia i prognoza zagrożeń na kolejne dni.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla województwa pomorskiego, w powiatach słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim, Gdynia, Sopot, Gdańsk, nowodworskim, gdańskim i kartuskim.

  Przewiduje się, że silny wiatr osiągnie średnią prędkość od 30 do 50 kilometrów na godzinę, w porywach do 75 km/h. Powieje z południowego zachodu.

  Ostrzeżenia obowiązywać będą na ogół do godziny 23 w poniedziałek. W niektórych powiatach mogą być ważne do godz. 15 we wtorek.

  Prognoza zagrożeń na wtorek

  We wtorek synoptycy IMGW planują wydać ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Alerty mogą obowiązywać w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.

  W powiatach nadmorskich prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 do 45 km/h, w porywach do 70 km/h.

  Na terenie woj. warmińsko-mazurskiego może wiać ze średnią prędkością od 25 do 35 km/h, w porywach do 75 km/h.

  Dla woj. podlaskiego prognozowany jest silny wiatr o średniej prędkości od 20 do 35 km/h, w porywach do 65 km/h. Wiatr będzie miał kierunek północno-zachodni.

  Prognoza zagrożeń na czwartek

  W środę IMGW nie przewiduje niebezpiecznej pogody. Ta może wrócić jednak w czwartek. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem mogą zostać wydane dla woj. pomorskiego.

  W drugiej części nocy i rano w strefie nadmorskiej prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 do 45 km/h, w porywach do 70 km/h, z południowego zachodu.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Według IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...