Informacje
 • Nad Polską zetkną się dwie różne masy powietrza. Skutek? Znaczące opady śniegu

  24-01-2015 10:21 Tomasz Wasilewski o nadchodzącej zimowej zmianie pogody

  Tomasz Wasilewski o czynnikach odpowiedzialnych za spodziewaną zimową aurę

  TVN24

  Meteorolodzy prognozują, że kolejne dni będzie cechowała bardziej zimowa aura niż ta, którą mieliśmy okazję do tej pory doświadczyć. - Trochę, bo to nie będzie jakaś strasznie duża i solidna zima - uspokaja prezenter i meteorolog TVN Meteo Tomasz Wasilewski, tłumacząc, co jest przyczyną zapowiadanych przez synoptyków zmian.

  Tomasz Wasilewski zwraca uwagę, że między Bałkanami a Sycylią, nad Morzem Jońskim, znajduje się niż, "który kieruje do nas z południowego wschodu, ciepłe, ale jednocześnie wilgotne powietrze".

  Będzie coraz bardziej śnieżnie

  - To, że ono jest wilgotne, ma ogromne znaczenie - podkreślił. - W tym wilgotnym powietrzu już się tworzą opady śniegu. One w tej chwili są na południowy wschód od Polski - kontynuował, dodając, że wspomniane masy powietrza kierują się w naszą stronę. - Dlatego opady śniegu będą obejmować coraz większe obszary - wyjaśnia.

  - Dziś będzie to południowy wschód i wschód, ale także centrum wieczorem i w nocy. Cała południowa i wschodnia Polska będzie może nie w dużych opadach śniegu, ale w znaczących - sprecyzował.

  Skutek spotkania różnic

  - Ktoś zapyta tak: ciepłe powietrze płynie,  czy nie powinien więc padać deszcz? Rzeczywiście w części może być deszcz, tam, gdzie tego ciepła będzie najwięcej - stwierdził. - Ale ponieważ to wilgotne powietrze, płynące z południowego wschodu, to spotyka się ono z zimnym, które płynie z północnego wschodu. Na zetknięciu tych dwóch różnych mas powietrza, chłodnej i ciepłej, wilgotnej powstają i będą powstawać opady śniegu - wyjaśnił w porannym programie "Wstajesz i weekend" Wasilewski.

  "To nie będzie żaden kataklizm"

  - Dlatego w ciągu najbliższych 24 godzin kierowcy powinni się liczyć z tym, że na drogach zrobi się biało, na wschodzie i na południu, i że miejscami tego śniegu może być dużo - kontynuował. - To nie będzie żaden kataklizm, nic nas nie zasypie - uspokaja, przyznając jednak, że czeka nas niezbyt przyjemna zmiana pogody.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ☀️☀️
  Pan Wasyl jest super, bardzo lubię oglądać prognozę pogody gdy Pan ja prezentuje
  ~Aga /2015-01-24 11:02

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Austrii przemieści się nad Niemcy, a strefa opad...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...