Informacje

 • Nadchodzi październikowe lato.
  "Niże będą daleko od nas"

  11-10-2017 11:23

  Termometry wskażą nawet 21 stopni

  Nadchodzi październikowe lato

  Foto: Shutterstock/TVN Meteo, Film: TVN24

  Ostatnie dni były chłodne i deszczowe. Jednak już w weekend czeka nas poprawa pogody. Będziemy mogli schować parasole i cieszyć się ciepłem. Termometry w niektórych miejscach wskażą nawet 21 stopni. Jak na październik, temperatura będzie letnia.

  Prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski rysując na mapie tłumaczył, dlaczego pogoda odwróci się o 180 stopni.

  - W porównaniu z tym co jest, i z tym co było, to temperatura 21 stopni, a może nawet 22 stopnie jest letnia jak na październik - poinformował Wasilewski. Skąd weźmie się taka sytuacja? - Pod koniec tygodnia wyzwolimy się od tych niżów, które znajdują się na północy kontynentu i psują nam pogodę - dodał.

  Jak będzie pod koniec tygodnia

  - Niże znajdą się daleko od nas. Jeden będzie nad Morzem Norweskim, drugi będzie nad Atlantykiem. Jednak kluczowe znaczenie będzie miało dla nas centrum wyżu, które znajdzie się na południe od granic Polski, nad Słowacją, Austrią, Węgrami - poinformował.

  Będzie coraz cieplej. - Między wyżem, który znajdzie się w środkowej części Europy, a niżami na zachodzie Europy, wytworzy się bardzo ciepła dla nas cyrkulacja powietrza z południowego zachodu. To łagodne, ciepłe, miłe i suche powietrze, które przewędruje przez Hiszpanię, Francję, Niemcy. Z tego powodu temperatura na południu kraju może wzrosnąć do 20 stopni Celsjusza już w niedzielę. Natomiast chłodne powietrze pozostanie daleko na zachodzie, północnym zachodzie i będzie ściśle związane z niżami, które tam będą - poinformował Wasilewski.

  Niedzielne popołudnie

  Mapa oparta na modelu GFS, który prognozuje temperaturę z kilkudniowym wyprzedzeniem, pokazuje co nas czeka w niedzielne popołudnie. Z danych wynika, że na obszarze Ziemi Lubuskiej, Zielonej Góry, Dolnego Śląska, Wrocławia, Legnicy i Małopolski termometry wskażą 21 stopni Celsjusza. Nawet na północy, na Pomorzu i Kaszubach pojawi się temperatura 20 stopni na Pomorzu, w centrum kraju. To jest skutek wpływu południowo-zachodniej cyrkulacji powietrza, która przywieje do nas suche i cieplejsze powietrze już za kilka dni.

  Jest szansa na to, że wyżowa pogoda, która przyjdzie w sobotę, czy niedzielę utrzyma się przez kilka następnych dni i zapewni dobrą jak na październik pogodę.

  Zobacz, jaka będzie temperatura w najbliższych dniach:


  Zobacz, którędy przejdą opady w ciągu najbliższych dni:

  Cała rozmowa z Tomaszem Wasilewskim:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Procesy naturalne na lądzie, w wodzie i w powietrzu decydują o życiu na Ziemi. W...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepłe dni - z temperaturą powyżej 20 stopni - od tego weekendu będą rzadkością....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju rozległego niżu Elena znad północnej Norwegii....