Informacje
 • Nadciąga tęgi mróz, może potrwać do wiosny

  13-02-2018 11:56 Napłynie mroźne powietrze z głębi Rosji

  W najbliższych dniach będzie jeszcze ciepło, potem ściśnie mróz

  Shutterstock

  Zima nie powiedziała ostatniego słowa. Według aktualnych modeli meteorologicznych na początku przyszłego tygodnia do Polski zacznie napływać tęgi mróz. Temperatura może spadać do kilkunastu stopni poniżej zera.

  Tegoroczna zima jest bardzo łagodna. Temperatura jedynie epizodycznie spadała poniżej zera. Wyjątek stanowiły obszary górskie i podgórskie. Również śniegu było jak na lekarstwo. Jednak w aktualnych modelach meteorologicznych u schyłku meteorologicznej zimy widać nadciągający tęgi mróz.

  Po 20 lutego zacznie do Polski napływać zimne powietrze z głębi Rosji. W każdym kolejnym dniu temperatura będzie systematycznie spadać.

  Spłynie mroźne powietrze z głębi Rosji

  Wszystko to za sprawą wału wyżowego, który rozciągnie się na odcinku od Rosji przez Europę Środkową aż po Morze Północne i Wyspy Brytyjskie. Jednocześnie nad Morzem Czarnym rozbuduje się układ niżowy.

  - Współpraca wału wyżowego z niżem da imponujący efekt w postaci spływu mroźnej masy powietrza z głębi Rosji - prognozuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

  21 lutego nadejdzie pierwsze uderzenie mroźnej zimy. Początkowo na niebie utrzyma się duże zachmurzenie, w związku z czym możemy spodziewać się opadów śniegu.

  Uderzy srogi mróz

  25 lutego Polska ma znaleźć się pod wpływem wyżu znad Skandynawii - wtedy to przewiduje się wystąpienie najtęższych mrozów. Na wschodzie i południu kraju w nocy temperatura spadnie poniżej -15 stopni Celsjusza. Przy rozpogodzeniach lokalnie termometry mogą wskazać nawet -20 st. C.

  W tych dniach temperatura maksymalna powietrza może nie przekraczać -5 st. C.

  1 marca rozpoczyna się meteorologiczna wiosna. Według obecnych wskazań modeli meteorologicznych zacznie się ona z mroźnym przytupem - chłód ma się utrzymywać do początku marca. - Czeka nas zimowa skandynawsko-rosyjska pogoda - powiedziała synoptyk. Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Spózniona zima?
  Logiczne jest,że po jesiennym grudniu i prawie wiosennym styczniu,taki stan rzeczy nie będzie trwał wiecznie i kiedyś taka przebudowa układów barycznych charakterystyczna dla zim, prędzej czy póżniej musi nastąpić.Wszystko wskazuje na to,że masy powietrza nad prawie całą Europą będą przemieszczać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara,a nie odwrotnie, jak zazwyczaj było to do tej pory.Niepokojące jest to,że zima przypomina o sobie tak pózno, na koniec meteorologicznej zimy.A co z wiosną? Czy prawdziwa wiosna zdąży zawitać do nas jeszcze przed majem? A może przyjdzie dopiero w maju w towarzystwie lata?
  ~Lech /2018-02-14 23:36
 • pogoda
  Jak zwykle nie wiadomo jak bedzie albo bedzie zimno albo bedzie ciepło Takie prognozy to ja lubie !!!!!!!
  ~lxxxl /2018-02-14 17:34
 • czysto
  juz nie moge sie doczekac jak nasze piekne miasta otulą sie fantastyczna mgiełką składającą sie z całej tablicy mendelejewa.nic tylko wyjsc i oddychac pełną piersią.
  ~www /2018-02-14 15:31
 • Nie dokramiać szpaków !
  Do @ chi chi. Gdzie niby były w Polsce mrozy -35 st. ? Tylko na południu i wschodzie Polski są takie temperatury możliwe, ale występują one raz na 50 lat. Na zachodzie i środku Polski - 30 to już spory ewenement.
  ~Der /2018-02-14 10:56
 • szpaki w Poznaniu
  wczoraj widziałem pierwszego szpaka, dzisiaj już kilka, co te biedaki poczną w takie mroz. Trzeba będzie do ziarna dorzucić rodzynek
  ~baba /2018-02-13 19:34
 • " i to jest tęgi mróz? "
  @ ~chi chi - no powiem Ci, że przy takich mrozach jak bywały kiedyś to mojego Peugeota bałbym się odpalać, jeszcze coś by pękło od mrozu :D - a dawniej Łada 2107 może nie paliła na mrozie rewelacyjnie, ale jak juz odpaliła to szła jak czołg zgodnie z zasadą „gniotsa nie łamiotsa”.
  Maciek5cs0 /2018-02-13 18:28
 • he he he
  No to kiedy przyjdzie wiosna?
  ~donald /2018-02-13 17:46
 • Tytuł
  To dobrze że mróz potrwa tylko "do wiosny", bo jak by miał potrwać do jesieni to było by przej...kochane
  ~Nick /2018-02-13 17:40
 • i to jest tęgi mróz?
  żarty sobie robicie? -15 to zdrowy mróz.
  A co by było jak by wróciły zimy gdzie było -35st? Pewnie wszystko było by pozamykane.
  ~chi chi /2018-02-13 15:54
 • Cudownie!
  Może chociaż końcówka zimy będzie prawdziwie śnieżna i z syberyjskim mrozem oraz arktycznym chłodem! Trzymam kciuki!
  ~MiKi /2018-02-13 14:42

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...