Informacje
 • Najcieplejszy listopad w historii Wysp?

  19-11-2011 12:07 Wysokiej temperaturze towarzyszą bardzo małe sumy opadów
  Najcieplejszy listopad w historii Wysp?

  To wyjątkowo ciepły listopad

  sxc.hu

  Choć niedawno rozpoczęła się druga połowa miesiąca, część meteorologów uważa, że może to być najcieplejszy listopad zanotowany na Wyspach Brytyjskich. Przy okazji, może być też najbardziej suchy.

  Jak kilka dni temu wyjaśniała brytyjska agenda meteorologiczna Met Office, temperatury zanotowane dla Środkowej Anglii do 12 listopada były rzeczywiście wyjątkowo wysokie. Synoptycy zaznaczali wtedy, że na orzekanie było jednak zdecydowanie za wcześnie, bo listopad jest miesiącem kontrastów i po jesieni łagodnej, może przyjść bardzo ostra.

  Bardzo ciepło

  Typowe temperatury dla pierwszych 10 dni w Środkowej Anglii wahają się między 7 a 12 st. C, a ostatnich 12 dni, od 5 do 10 st. C.

  Kilka dni potem Met Office publikuje kolejną interpretację danych listopadowych. I wiemy już, że na pewno pierwsza część miesiąca była wyjątkowo ciepła. Średnia temperatura dla całych Wysp Brytyjskich - a nie tylko Anglii - wyniosła przez pierwsze dwa tygodnie 9,4 st. C. Była tym samym wyższa aż o 3,5 st. C niż wieloletnia średnia.

  Jak dotąd najcieplejszym listopadem w historii notowań temperatury był ten z 1994 roku, kiedy średnia dla Zjednoczonego Królestwa wyniosła 8.8 st. C.

  Bardzo sucho

  Wysokim temperaturom towarzyszą także wyjątkowo niskie sumy opadów. W skali całego państwa jest to na razie tylko 25,6 litra na metr kwadratowy, co stanowi ledwie nieco ponad jedną-piątą średniej miesięcznej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Tuż przed końcem miesiąca na południu Polski znowu może być aż 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby z zachodu na wschód Polski będzie się przemieszczała zato...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...