Informacje

 • Najgorętsze tego lata na razie Świnoujście

  09-08-2018 09:56

  Upał pozostanie w Polsce do piątku

  Padają kolejne rekordy ciepła Foto: PAP/EPA/ARMANDO BABANI | Video: Fakty po południu

  Z najnowszych danych wynika, że w środę to nie w Trzebieży, a w Świnoujściu padł tegoroczny rekord gorąca. Uwaga: czwartek ma być jeszcze gorętszy.

  - Na zachodzie temperatura wzrosła w zaokrągleniu do 37 stopni. Ale jeśli chcemy podać dokładnie, to w Świnoujściu było 36,8. I to jest rekord - powiedział w czwartek w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński.

  Jeszcze w środę późnym popołudniem wstępne dane pokazywały, ze rekord lata padł w zachodniopomorskiej Trzebieży.

  - Mamy nowy rekord tego lata i 2018 roku, to jest 36,6 stopnia. Taką temperaturę odnotowano w środę o godzinie 16 w Trzebieży w województwie zachodniopomorskim. O godzinie 17 temperatura spadła tam już do 35,6 st. C - opowiadał w środę w "Faktach po południu" Tomasz Wasilewski, prezenter pogody TVN Meteo.

  Z najnowszych, już kompletnych danych zebranych przez Raczyńskiego i Wasilewskiego wynika, że po Świnoujściu najgorętszymi miejscami w kraju były: Słubice (36,6 st. C), Goleniów (36 st. C), Gorzów Wielkopolski (35,9 st. C), Zielona Góra (35,2 st. C).

  Szansa na rekord

  Także czwartek zapowiada się piekielnie gorąco.

  - Będą bardzo wysokie temperatury. Wczoraj na zachód od Polski, w rejonie Berlina, było 38 stopni, czyli bardzo gorąco. Zwrotnikowe powietrze, gorące, będzie przesuwało się w naszym kierunku. Więc myślę, że dzisiaj również temperatura wzrośnie powyżej 36 stopni lokalnie, a nawet nie wiem czy nie dojdzie do 38 stopni - poinformował Raczyński. Jego zdaniem w czwartek temperatura zbliży się do rekordu sierpnia, który został ustanowiony w Słubicach 9 sierpnia 1992 roku - 38,6 stopni Celsjusza.

  O rekordach

  Do historycznego rekordu ciepła na terenie dzisiejszej Polski jednak jeszcze trochę brakuje. Padł on w 1921 roku w Prószkowie (znajdującym się na terenie obecnego województwa opolskiego) i wyniósł aż 40,2 st. C. To najwyższa wartość w historii pomiarów.

  Mniej zabrakło do rekordu sierpnia, który wynosi 39 stopni Celsjusza. Padł w miejscowości Ceber (Dolnośląskie) 8 sierpnia 2015 roku.

   

  Posłuchaj rozmowy z synoptykiem Wojciechem Raczyńskim:
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • WAZRSZAWA
  LEGIA WARZSAWA--PRZEGRA U SIBIE Z DUDENLANGE W LIDZE EUROPY!!!!!!!!PEWNE!!!
  ~WARZSAWA /2018-08-09 10:27

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

W przedświątecznym tygodniu do Polski napłynie mroźne powietrze....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Gotthard z centrum nad Fin...