Informacje

 • Najpierw powietrze z "magazynu mrozu",
  potem szansa na wytęskniony śnieg

  12-01-2018 08:35

  W weekend noce będą mroźne

  W najbliższych dniach może spaść śnieg

  PAP/EPA/LAURENT GILLIERON

  Najbliższe dni będą mroźne, ale suche - poinformował prezenter pogody TVN Meteo Tomasz Wasilewski. Sytuacja może zmienić się w połowie przyszłego tygodnia. Jest szansa, że pojawi się wtedy wytęskniony przez wielu śnieg.

  "Bardzo duży minus jest na wschodzie Europy" - tak Wasilewski podsumował najniższą temperaturę odnotowaną na naszym kontynencie o poranku czasu polskiego. W Rosji, w miejscowości Sosnogorsk (dawniej Iżma) termometry wskazały mroźne -37 stopni Celsjusza.
  W tym właśnie regionie znajdują się ogromne pokłady zimnego powietrza, które będzie napływać do Polski w najbliższych dniach.

  Estoński wyż rządzi pogodą

  Kluczowy dla naszej pogody obecnie jest wyż znajdujący się na granicy estońsko-rosyjskiej. Jak zaznacza Wasilewski, pozostanie tam jeszcze przez kilka dni. To właśnie za sprawą tego układu ciśnienia do kraju napływa chłód.

  - Mroźne powietrze ze wschodu będzie udawać się w kierunku południowo-zachodnim, czyli w kierunku Europy środkowo-wschodniej - powiedział prezenter.

  Zgodnie z cyrkulacją, która występuje w takim układzie barycznym, powietrze obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara - obraca się wokół wyżu w prawo. - Zgodnie z tą cyrkulacją z "magazynu mrozu" będzie płynęło w naszą stronę mroźne powietrze - poinformował Wasilewski.

  - Ten napływ północno-wschodni przez najbliższe dni oznacza spadek temperatury. Oczywiście to nie będzie taki mróz jak w Rosji, ale z każdym następnym dniem, a zwłaszcza z każdą następną nocą, będzie coraz chłodniej - tłumaczył Wasilewski. Dodał też, że w weekendowe noce - z soboty na niedzielę oraz z niedzieli na poniedziałek - chłód ze wschodu, w połączeniu z rozpogodzeniami, przyniesie na wschodzie kraju mróz sięgający nawet -15 stopni.

  Na razie sucho, ale to się zmieni

  Pomimo że mamy już styczeń, śniegu w Polsce do tej pory było jak na lekarstwo. Dłużej utrzymuje się tylko w górach. Wasilewski powiedział, że w tym roku więcej śniegu niż w zachodnich regionach kraju spadło nawet na Saharze. Obecnie nie powinniśmy oczekiwać śniegu. Wyż to taki układ ciśnienia, w którym zazwyczaj jest pogodnie, a przynajmniej nie występują opady. Z tego powodu najbliższe dni będą suche, czyli bez dostawy śniegu.

  - W przyszłym tygodniu jest szansa na zmianę tego stanu rzeczy, bo w połowie tygodnia dotrze wilgotne powietrza i wtedy będzie padać śnieg - prognozuje Wasilewski. Perspektywa pogody na najbliższe dni kształtuje się więc mroźnie i pogodnie, a nawet słonecznie.

  Daleko od nas, nad Oceanem Atlantyckim znajdują się niże i fronty atmosferyczne - tłumaczył Prezenter. Ta strefa opadów atmosferycznych będzie przesuwać się w kierunku wschodnim.

  - W połowie przyszłego tygodnia ta strefa dotrze do Europy Środkowej i do Polski - powiedział. Kiedy obie masy powietrza się zderzą, ta ciepła znad Atlantyku oraz mroźna związana z niżem znad Estonii, będzie padać śnieg. - Opady wtedy mogą być intensywne - prognozował, zaznaczając, że takie przewidywania dotyczą dopiero środy.

  - Będzie mroźne powietrze, będzie wilgoć, więc będą wszelkie warunki do tego, żeby padał śnieg - podsumował Wasilewski.

  Zobacz całą rozmowę z Tomaszem Wasilewskim

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • @Adamson mnóstwo osób
  tęskni za śniegiem który umila widok za oknem i upiększa krajobraz.
  ~Nick /2018-01-14 14:44
 • nie było...
  Zabrakło śniegu na Gwiazdkę i Sylwestra, pozostaje jeszcze szansa, że poprószy na Wielkanoc. Szanse są tym bardziej, że wypadnie na początku kwietnia i nie raz wtedy sypało. Wystarczy, że będzie północna cyrkulacja powietrza, a więc wyż nad wyspami brytyjskimi lub Morzem Norweskim, a niż na wschód od nas.
  ~gezero /2018-01-13 11:23
 • Jest szansa chociasz na ferie zimowe!!!
  orze wreszcie śniegu przybędzie . Bo za długo widziałem deszcz .Dzieci będą zadowolone w ferie śniegiem
  ~Nakielanin /2018-01-12 14:08
 • zima??
  Wytęskniony śnieg? Dla kogo? Kto niby tak tęskni za białym, zalegającym, utrudniającym poruszanie się białym g***em?!
  ~Adamson /2018-01-12 12:03
 • Wytęskniony śnieg???
  Ciekawe przez kogo wytęskniony?
  Chyba przez warszafffkę wożącą tyłki w drogich SUVach
  joxyz /2018-01-12 11:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Niemal do końca lutego w prognozach nie widać mroźnej zimy....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby z zachodu na wschód będzie się przemieszczała przez Pol...