Informacje
 • Niebezpieczna gołoledź na północy. Podobnie może być do wtorku

  25-11-2018 07:11 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty
  Prognoza pogody na sobotę Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  W niedzielę rano w niektórych regionach może powstawać gołoledź. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują, że niebezpiecznie może być również w kolejnych dniach. IMGW wydał alerty meteorologiczne i przedstawił orientacyjną prognozę zagrożeń.

  Nawet do wtorkowego poranka pogoda w niektórych regionach Polski będzie sprzyjać powstawaniu gołoledzi. Niska temperatura, w połączeniu z opadami deszczu i mżawką, mogą powodować, że nawierzchnia dróg i chodników stanie się śliska.

  Synoptycy Instytutu przewidują również intensywne opady śniegu na południu kraju. Sypnąć może w poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia i orientacyjną prognozę zagrożeń.

  Alerty pierwszego stopnia przed marznącymi opadami

  IMGW wydał ostrzeżenia przed opadami marznącymi dla wszystkich powiatach województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Na drogach może powstać gołoledź. W obu województwach alerty będą ważne do godziny 10 w niedzielę.

  Ostrzeżeń może przybywać

  Obowiązuje też prognoza zagrożeń. W niedzielę w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, podlaskim i lubelskim lokalnie prognozuje się słabe opady marznącej mżawki, które mogą powodować gołoledź.

  Oprócz tego w województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskimpodlaskim, lubelskim oraz świętokrzyskim IMGW może wydać ostrzeżenia przed silną mgłą.

  Śnieg i marznące opady

  Od poniedziałku od godziny 7.30 do wtorku do godziny 7.30 w woj. podkarpackim i małopolskim mogą zostać wydane alerty dotyczące intensywnych opadów śniegu. Sypnąć może szczególnie na południu tych województw, gdzie może przybyć od 10 do 15 centymetrów, a w górach od 15 do 20 centymetrów śniegu.

  Alerty ostrzegające przed marznącym deszczem mogą zostać wydane w woj. podlaskim i mazowieckim. Tam mogą wystąpić słabe opady marznącej mżawki, powodującej gołoledź.

  Czym są ostrzeżenia pierwszego stopnia?

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia "przewidują warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Prognoza zagrożeń to "orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • alerty to w stanach u nas alarmy
  alerty to w stanach u nas alarmy
  forfanpl /2018-11-25 08:15

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...