Informacje
 • Niebezpieczna pogoda.
  Alarmy drugiego stopnia

  08-08-2019 10:45 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Prognoza pogody na piątek Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  W czwartkowe przedpołudnie w części kraju obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Wydał je Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  Czwartek to kolejny dzień, kiedy pogoda może stwarzać niebezpieczeństwo. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alarmy drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami.

  Ostrzeżenia drugiego stopnia

  INTENSYWNE OPADY DESZCZU Z BURZAMI

  Ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu wydano w województwach:

  - warmińsko-mazurskim (we wschodnich powiatach) , gdzie ważne będą do godz. 15;

  - podlaskim, (w powiatach: augustowskim, sejneńskim, suwalskim, Suwałki), gdzie ważne będą do godz. 15 w czwartek.

  Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym, o sumie od 25-30 do 40-50 l/mkw., lokalnie 60 l/mkw. W trakcie opadów deszczu możliwe burze z porywami wiatru do 80-100 km/h.

   

  RCB ostrzega przed burzami

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu.

  Jeżeli jednak podczas burzy jesteśmy poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży.

  RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy osobom porażonym. RCB przestrzega przy tym, że występujący podczas burz silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu. Ze względu na intensywne opady deszczu mogą wystąpić także lokalne podtopienia.

  Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia?

  Według definicji IMGW ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • do maria
  przeczytałem twój komentarz i nie rozumiem - "nie ma napisane" - o co chodzi??? kto ma? a napisane to może być, albo było, albo będzie!!!
  Gdzie kończyłaś szkołę - w Polsce?
  ~kbogdan5 /2019-08-08 13:24
 • do mazowszanka
  Witam -przeczytaj jeszcze raz artykuł ze" zrozumieniem" nie ma napisane że to RCB wydało to ostrzezenie /dlatego go nie masz/ to IMiGW wydał pozdrawiam
  ~maria /2019-08-08 09:22
 • alert
  Czasem dostaję alerty na telefon, ale dziś nic nie dostałam, więc nie mówcie że zostały wysłane (mazowieckie)
  ~mazowszanka /2019-08-07 23:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...