Informacje
 • Niebezpieczna pogoda w górach.
  "Śmiertelne zagrożenie"

  10-02-2020 09:39 Porywisty wiatr w Polsce
  Paweł Frątczak o interwencjach po wichurach Foto: TVN24 | Video: TVN24

  Pogoda w górach jest bardzo niebezpieczna. Ratownicy Górskiego I Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przestrzegają przed wyjściem w teren. W Bieszczadach porywy wiatru osiągają prędkość do 150 kilometrów na godzinę.

  Niemal w całej Polsce duże niebezpieczeństwo stwarza silny wiatr. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.W Sudetach i Bieszczadach są to ostrzeżenia trzeciego - najwyższego stopnia. W Bieszczadach wiatr wieje miejscami w porywach do 150 kilometrów na godzinę. Taka prędkość występuje w górnej granicy lasów. Jak poinformował zastępca naczelnika bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski, w dolinach prędkość wiatru wynosi 50-70 km/h.

  W Bieszczadach, przede wszystkim na zawietrznych stokach, obowiązuje drugi w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego.

  - W górnych partiach Bieszczad leży od 30 centymetrów do półtora metra śniegu. Rano termometry pokazywały tam pięć stopni mrozu. Jednak przy tak silnym wietrze oznacza to, że temperatura odczuwalna wynosi blisko minus 20 stopni Celsjusza – powiedział Dąbrowski.

  Drugi stopień zagrożenia lawinowego

  Zastępca naczelnika bieszczadzkiej grupy GOPR przestrzega przed wycieczkami w góry.

  - Na szlakach trzeba pokonać tereny zalesione, a silny wiatr może łamać gałęzie i drzewa. Dodatkowo przy tak silnym wietrze turyści będą mieli problemy z utrzymaniem się w terenie - przestrzegł. 

  W Bieszczadach drugi w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje przede wszystkim na zawietrznych stokach, dotyczy m.in. Połoniny Caryńskiej, Tarnicy, Halicza, Małej i Wielkiej Rawki i Szerokiego Wierchu.

  "Śmiertelne zagrożenie"

  Na szczytach Tatr wiatr osiąga w porywach prędkość do prędkość do 105 km na godzinę.

  Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje o rezygnację z wszelkich wyjść w góry.

  - Prosimy o rezygnację z wyjść w góry! Ponad granicą lasu poruszanie się może być niemożliwe, a w lasach śmiertelnym zagrożeniem mogą być łamiące się drzewa" – brzmi komunikat ratowników TOPR.

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w niedzielę alert do osób przebywających na południu Polski. SMS-y otrzymały osoby przebywające na terenie woj. dolnośląskiego, opolskiego i podkarpackiego, a także w części woj. śląskiego i małopolskiego.

  "Jeśli możesz, zostań w domu" - czytamy w komunikacie opublikowanym na Twitterze.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...