Informacje
 • Niebezpieczne ulewy. Są alarmy IMGW

  18:42 Sprawdź, gdzie może być groźnie
  Pogoda na noc 30.05/31.05 Foto: Nicola Anderson/unsplash.com | Video: tvnmeteo.pl

  Nadchodzące godziny przyniosą ulewny deszcz w części kraju. Miejscami może spaść do 70 litrów wody na metr kwadratowy. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pierwszego stopnia. Wydano też alarmy hydrologiczne.

  Alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu obowiązują w województwach:

  - łódzkim, gdzie miejscami spadnie od 30 do 40 litrów wody na metr kwadratowy. Ostrzeżenia ważne będą od godziny 22 w sobotę do godz. 10 w niedzielę;

  - świętokrzyskim, gdzie miejscami spadnie od 30 do 50 l/mkw. Alerty ważne będą od godz. 22 w sobotę do godz. 8 w niedzielę;

  - małopolskim, gdzie spadnie od 40 do 50 l/mkw., a miejscami do 70 l/mkw. Alarmy ważne będą od godz. 20 w sobotę do godz. 12 w niedzielę;

  - śląskim, gdzie miejscami spadnie od 30 do 50 l/mkw. Alerty ważne będą od północy z soboty na niedzielę do północy z niedzieli na poniedziałek;

  - podkarpackim, gdzie spadnie od 40 do 50 l/mkw., a miejscami do 70 l/mkw. Ostrzeżenia ważne będą od godz. 20 w sobotę do godz. 12 w niedzielę;

  - podlaskim (w powiatach: zambrowskim, wysokomazowieckim, bielskim, hajnowskim, siemiatyckim), gdzie miejscami spadnie od 20 do 30 l/mkw., lokalnie 35 l/mkw. Alerty ważne będą do godz. 6 w niedzielę;

  - lubelskim, gdzie spadnie od 30 do 40 l/mkw., lokalnie do 45 l/mkw. Alarmy ważne będą do godz. 8 w niedzielę;

  - mazowieckim (we wszystkich powiatach poza: ostrołęckim, Ostrołęka, przasnyskim, makowskim, pułtuskim, ciechanowskim, mławskim, płońskim, żuromińskim, sierpeckim, płockim, Płock i gostynińskim), gdzie spadnie od 25 do 40 l/mkw., lokalnie do 45 l/mkw. Ostrzeżenia ważne będą do godz. 8 w niedzielę.

  Ostrzeżenia hydrologiczne

  W związku z gwałtowną pogodą w Polsce, IMGW oprócz ostrzeżeń meteorologicznych wydał też ostrzeżenia hydrologiczne.

  Jak informuje Instytut, w woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim w związku z prognozowanym wiatrem z sektora północnego na Żuławach i na Zalewie Wiślanym, przewidywane są wzrosty poziomów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.

  Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w obrębie zlewni: Elbląga, Nogatu, Zalewu Wiślanego do Nogatu oraz Zalewu Wiślanego.

  Wezbranie możliwe jest również w obrębie Wód Zalewu Szczecińskiego w woj. zachodniopomorskim.

  Na północy kraju alarmy stracą ważność o godzinie 18 w niedzielę.

  Ponadto, IMGW wydało też alarmy drugiego stopnia związane z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu na południu Polski we wszystkich zlewniach woj. podkarpackiego i małopolskiego. Alerty obowiązują też w woj. śląskim w obrębie zlewni Przemszy, Brynicy, Małej Wisły od zbiornika Goczałkowice do ujścia Przemszy oraz Soły wraz z kaskadą zbiorników.

  Ostrzeżenia obowiązują też w woj. lubelskim na zlewniach Wisły od ujścia Sanu do ujścia Kamiennej (część prawobrzeżna) oraz w woj. świętokrzyskim na zlewniach Wisły od ujścia Dunajca do ujścia Czarnej (część lewobrzeżna), Wisły od ujścia Raby do Dunajca, Nidy od Brzegów do Pińczowa, Nidy po Brzegi, Świśliny, a także Kamiennej wraz ze zbiornikiem Brody Iłżeckie.

  W części południowej kraju ostrzeżenia hydrologiczne zaczną obowiązywać o północy w niedzielę i stracą ważność o godzinie 8 w poniedziałek.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia według IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...