Informacje
 • Niebezpiecznie silny wiatr. Prognoza zagrożeń IMGW

  06-12-2019 06:42 Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie
  Prognozowane porywy wiatru w kolejnych dniach (Ventusky.com) Foto: Gael Varoquaux/Visualhunt | Video: Ventusky.com

  W najbliższych dniach pogoda może stwarzać zagrożenie. Jak prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w niektórych częściach Polski powieje silniejszy wiatr. Obowiązuje prognoza zagrożeń.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej planują w piątek wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w województwach: dolnośląskim, śląskim, małopolskimpodkarpackim. Prognozuje się wystąpienie w rejonach podgórskich silnego wiatru o średniej prędkości od 25 do 50 kilometrów na godzinę, w porywach do 65-70 km/h, wiejącego z południowego zachodu. W rejonie Przedgórza Sudeckiego może wiać ze średnią prędkością od 25 do 35 km/h, w porywach do 65 km/h.

  Prognoza zagrożeń na sobotę

  Również w sobotę mogą zostać wydane alarmy pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w województwach: śląskimmałopolskimpodkarpackim. Prognozuje się wystąpienie w rejonach podgórskich silnego wiatru o średniej prędkości od 25 do 50 km/h, w porywach do 70 km/h wiejącego z południowego zachodu.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Prognoza zagrożeń według definicji IMGW to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...