Informacje

 • Niebezpiecznie ślisko w kilku regionach. Alarmy IMGW

  14-12-2018 10:55

  Sprawdź, gdzie obowiązują alerty

  Prognoza pogody na piątek Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Pogoda w południowo-wschodnich częściach Polski może być niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami marznącymi i oblodzeniem. Wydano również orientacyjną prognozę zagrożeń na kolejne dni.

  W piątek w południowo-wschodnich regionach Polski temperatura spadnie poniżej zera stopni Celsjusza. W połączeniu z opadami mokrego śniegu - miejscami deszczu ze śniegiem - mogą powstawać oblodzenia. Nawierzchnie dróg i chodników mogą zamarzać w dziewięciu województwach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia.

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na swoim profilu na Twitterze apeluje: zachowajcie ostrożność!

  Obowiązuje też prognoza zagrożeń. Wynika z niej, że oblodzenia mogą nam towarzyszyć do końca tygodnia.

  Gdzie obowiązują ostrzeżenia?

  OBLODZENIE

  Alerty pierwszego stopnia przed oblodzeniami wydano dla województw:

  - podkarpackiego (z wyjątkiem powiatów górskich) i świętokrzyskiego - gdzie prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu, a temperatura przy gruncie może wynieść do -5 stopni Celsjusza;

  małopolskiego i śląskiego (wyjąwszy powiaty górskie wszystkich czterech), gdzie wystąpią opady mokrego śniegu, a temperatura powietrza spadnie do -3 st. C, przy gruncie do -5 st. C. Alerty będą obowiązywały do godziny 11 w piątek;

  OPADY MARZNĄCE

  W powiatach górskich województwa podkarpackiego tj. jasielskim, krościeńskim, Krosno, brzozowskim, sanockim, leskim i bieszczadzkim obserwuje i prognozuje się miejscami wystąpienie słabych opadów marznącej mżawki powodujących gołoledź. Ostrzeżenia obowiązują do godziny 11.

   

  Prognoza zagrożeń na piątek

  Ostrzeżenia przed oblodzeniami mogą zostać wydane również w piątek między godziną 7.30 a sobotą do 7.30 w województwach: pomorskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim i dolnośląskim.

  Ślisko także w sobotę i niedzielę

  Śliskie drogi i chodniki mogą być utrudnieniem także w weekend. Alerty pierwszego stopnia przed zjawiskiem mogą być wydane w sobotę i niedzielę w województwach: świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim oraz śląskim.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Zgodnie z definicją IMGW jest to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Definicja IMGW podaje, że gdy obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia, "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Zimne powietrze z Arktyki i Rosji będzie często napływać do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska będzie pod wpływem klina wysokiego ciśnienia....