Informacje

 • Niebezpieczny początek jesieni.
  Wir powietrza nad Polską i chłód

  21-09-2018 16:34

  Prognoza pogody tvnmeteo.pl na pięć dni

  Pogoda w następnych dniach Foto: Shutterstock, Ventusky | Video: TVN24

  W najbliższych dniach spodziewamy się silnych porywów wiatru, opadów deszczu i niskiej temperatury. Gwałtowna pogoda da o sobie znać przede wszystkim w poniedziałek. Wtedy nad Polską przejdzie dynamiczny wir powietrza.

  Polska w najbliższym czasie znajdzie się pod wpływem rozległego układu niżowego Elena znad Skandynawii. Z zachodu na wschód przetoczy się nad krajem chłodny front atmosferyczny, za którym popłynie powietrze pochodzenia arktycznego.

  Deszczowa sobota

  W sobotę na niebie pojawi się zachmurzenie kłębiaste umiarkowane i duże. Na Dolnym Śląsku i Ziemi Łódzkiej raczej nie pojawią się opady. Na pozostałym obszarze kraju okresami popada deszcz rzędu 10-20 litrów na metr kwadratowy. Zagrzmieć może na północnym zachodzie Polski i Podkarpaciu. Termometry pokażą od 15 stopni Celsjusza na Wybrzeżu, Warmii, Mazurach, Suwalszczyźnie i Lubelszczyźnie, przez 17 st. C w centrum kraju do 18 st. C na Dolnym Śląsku i w Małopolsce. Wiatr umiarkowany i dość silny powieje z zachodu i południowego zachodu. W porywach może rozpędzić się do 60 kilometrów na godzinę, na wybrzeżu do 70 km/h.

  Przelotnie popada

  W niedzielę również na niebie pojawi się zachmurzenie kłębiaste umiarkowane i duże. Na północnym zachodzie i północy kraju popada przelotny deszczu o sumie 5-10 l/mkw. Temperatura maksymalna wyniesie od 14 st. C na Suwalszczyźnie, przez 17 st. C w centrum kraju do 19 st. C w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach powieje do 40-60 km/h.

  Gwałtowny poniedziałek

  W poniedziałek pogoda będzie bardzo niebezpieczna. Nad Polską przemieści się z zachodu na wschód układ niżowy. Będzie to niewielki, ale bardzo dynamiczny wir powietrza związany z silnym wiatrem. Na wybrzeżu, zachodzie kraju, południu oraz w centrum porywy mogą przekraczać prędkość nawet 100 km/h. Prognozuje się opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym rzędu 20-50 l/mkw. Wysoko w górach może spaść nawet 20 centymetrów śniegu.

  Na termometrach zobaczymy od 11 st. C na Suwalszczyźnie, przez 14 st. C w centrum kraju do 16 st. C na Dolnym Śląsku. Północno-zachodni wiatr będzie silny, w porywach powieje do 80-110 km/h. Wysoko w górach może rozpędzić się nawet do 150-200 km/h.

  Pochmurne dni

  Na wtorek prognozuje się zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Na południowym zachodzie kraju nie prognozuje się opadów. W pozostałej części kraju popada deszcz o sumie 5 l/mkw. Na termometrach zobaczymy od 11 st. C na Podkarpaciu, przez 13 st. C w centrum kraju do 15 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr północno-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach rozpędzi się do 60 km/h.

  W środę na zachodzie kraju prognozuje się zachmurzenie kłębiaste umiarkowane. Poza tym przewiduje się zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu rzędu 5-10 l/mkw. Temperatura maksymalna wyniesie od 12 st. C na wschodzie, przez 14 st. C w centrum kraju do 16 st. C na Śląsku. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach osiągnie prędkość do 60 km/h.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich dniach mamy do czynienia z piękną, słoneczną pogodą. Trochę chłodnie...

Tomasz Wasilewski

alt

Do połowy października będzie ciepło, a na południu Polski nawet ponad 20 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się w zasięgu wyżu Wiktor znad północnej Ukrainy....