Informacje

 • Niemal cała Europa na plusie.
  "Grudzień może być cieplejszy"

  13-11-2017 11:27

  Tak będzie nie tylko w Polsce

  Potencjalne odchylenie temperatury w grudniu od średniej wieloletniej Foto: Foto: Stephen Bowler/flickr (CC BY 2.0), TVN Meteo; Film: TVN Meteo | Video: TVN Meteo

  Jaki czeka nas grudzień? Według wyliczeń Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej temperatura w ostatnim miesiącu roku może być wyższa od średniej wieloletniej. Sytuację tłumaczył na antenie TVN24 prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

  Model sezonowy amerykańskiej NOAA w ostatnich wyliczeniach pokazuje, że średnia miesięczna temperatura w Polsce może być na ogół powyżej normy.

  Bez odchyleń od normy pozostaną głównie rejony wyspiarskie: wyspy greckie, Sycylia, Sardynia, Korsyka czy Baleary i południowe krańce kontynentu. W przeważającej części Europy odchylenie to będzie wahać się między 1 a 2 stopniami Celsjusza. Takie właśnie warunki przewiduje NOAA również dla Polski.

  Jak tłumaczy prezenter pogody Tomasz Wasilewski, odchylenie o dwa stopnie Celsjusza "to bardzo dużo". Znacząco wpłynie to na pogodę w Polsce w porównaniu do normy wieloletniej.

  Wpływ Atlantyku i La Nina

  Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek w swoim blogu perspektywę polskiej zimy określiła jako "męczącą przeplatankę" ciepłych i zimnych mas powietrza, z przewagą tych z sektora atlantyckiego.

  Nad Atlantykiem rządzą niże atmosferyczne, wciskające się do Europy i Arktyki. Nad Europę nadciągają polarno-morskie masy powietrza, podwyższające temperaturę zimą.

  Kolejną przyczyną podnoszenia temperatury jest nasilające się zjawisko La Nina, które - jak tłumaczy Unton-Pyziołek - "obniża temperaturę globalną i powoduje między innymi nad Ameryką Północną przesunięcie na południe polarnego prądu strumieniowego, znad Kanady nad Stany Zjednoczone". Co to oznacza? Nad USA zimne powietrze z Arktyki dociera częściej. Synoptyk podkreśla, że "gdy zima w Stanach jest bardzo surowa, w Europie bywa łagodniejsza. Uważa się, że z La Niną mogą wiązać się deszczowe i chłodne okresy lata oraz cieplejsze, atlantyckie zimy".

  Zobacz całą rozmowę z Tomaszem Wasilewskim:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Piekna zgnilizna się zapowiada - znowu
  "Uważa się, że z La Niną mogą wiązać się deszczowe i chłodne okresy lata oraz cieplejsze, atlantyckie zimy".
  Ja zdecydowanie wolę ładną zimę, wiosnę i lato. Jak ktoś lubi mieć listopad przez pół roku to Jego sprawa. Nie bez powodu listopad i marzec to najgorsze miesiące w roku a coraz częściej listopadowy jest grudzień, styczeń, kwiecień, październik a w tym roku nawet pierwsza połowa maja była listopadowa. Zdecydowanie lepsze samopoczucie jest gdy na zewnątrz świeci słońce i jest -5 stopni (o ile nie ma smogu) niż +5 i padający deszcz lub deszcz ze śniegiem. A ogrzewać jednakowo trzeba (dla przykładu w tym roku nie ogrzewałem domu przez 3,5 m-ca). Co mi z oszczędności jak sezon grzewczy trzeba było rozpocząć 10 września a wcześniejszy skończyłem 15 maja. Kiedyś z regularnym ogrzewaniem startowałem pod koniec października (bo były piękne październikowe lata) a kończyłem na początku kwietnia
  ~gosc /2017-11-15 14:07
 • dobra wiadomosc
  i dobrze, niewiem jak ktos moze chciec mroźnych zim ze śniegiem, ludzie i zwierzeta bezdomni zawsze beda mieli lepiej, i szybciej zleci ten czas bo ja to akurat zimy nie lubie ze względu na krotki dzien i zmiane czasu.
  ~kurczak /2017-11-14 23:43
 • Nie chcemy zimy
  W zimie nie powinno być wcale śniegu, a temp. w tym okresie nie powinna spadać poniżej zera. My się przyzwyczaimy szybko ale jakie oszczędności na opale będą.A za zaoszczędzone pieniądze - wczasy w upalnym lecie. Niech żyje lato i ciepła aura!
  ~Zdzichu /2017-11-14 08:24
 • fajne
  "Ciepłe" zimy to fajnie. tylko czy takie będą, człowiek czeka a zima i tak ba dłużej lub na krócej musi pokazać swój pazur.Wole już te zgniliznę,jak napisał poprzednik, i plusowe temp, niż mróz, bo co z tego że więcej wtedy słońca ,jak ono i tak nie wiele ogrzeje. poza tym w mrozy jest śnieg , co wyrządza szkody tak samo jak mróz.
  ~ewa /2017-11-13 23:10
 • Globalne ocieplenie - ciepła, sucha zima
  Czyli znowu breja i zgnilizna. Super.
  Zimy kiedy padał śnieg i bywały lekkie mrozy to tylko miłe wspomnienie
  ~Nick /2017-11-13 21:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich dniach mamy do czynienia z piękną, słoneczną pogodą. Trochę chłodnie...

Tomasz Wasilewski

alt

Do połowy października będzie ciepło, a na południu Polski nawet ponad 20 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju wyżu Ulf znad południowej Ukrainy. ...