Informacje
 • Niż Axel z wichurami i sztormem.
  Niebezpieczna noc nad Bałtykiem

  04-01-2017 16:42 Porywy dochodzą do 100 km/h

  Na Bałtyku szaleje sztorm

  Shutterstock/ICM UW

  Nad morzem panuje trudna sytuacja pogodowa. Wieje bardzo silny wiatr. W Ustce porywy sięgają 100 km/h. W godzinach nocnych Polska będzie w strefie silnego wiatru.

  Reporter TVN24 Adam Krajewski był we Władysławowie, gdzie panuje trudna sytuacja pogodowa. Na Bałtyku jest sztorm i wieje bardzo silny wiatr. Fale o wysokości 4-5 m przetaczają się nawet przez falochron.

  Cofka

  Wiatr z kierunku północno-zachodniego skręcił na Wybrzeżu na północny. W nocy będzie północno-wschodni.

  Gdy to nastąpi, Półwysep Helski nie będzie już ochraniał Zatoki Gdańskiej. Fale wedrą się na zatokę. W okolicy Elbląga i Gdańska dojdzie do cofki. Obecnie najgorzej jednak jest w Ustce, gdzie średnia prędkość wiatru wynosi ok. 70-80 km/h. Porywy dochodzą tam nawet do 100 km/h. W Łebie porywy sięgają 70 km/h, a na Helu wieje w porywach do 50 km/h.

  W godzinach wieczornych oraz w nocy ze środy na czwartek 4/5.01 Polska będzie w zachodniej, tylnej części układu niżowego, w strefie dużego gradientu ciśnienia (zmian ciśnienia), a więc w strumieniu szybko przemieszczającego się powietrza, czyli w strefie silnego wiatru.

  Silny i porywisty wiatr to efekt różnicy ciśnień, która - pomiędzy Gdańskiem a Zakopanem - wynosi przeszło 25 hPa.

  Wielkie fale

  Fale we Władysławowie mają ok. 4-5 m. Lokalnie na otwartym morzu fale mogą mieć 6 metrów wysokości. Sztorm zacznie słabnąć w czwartek w po południu. Na Zatoce Gdańskiej może dojść do cofki.

  Marianna Sasim z IMGW PIB poinformowała z, że na Wybrzeżu i rzekach uchodzących do morza następuje wzrost stanu wody. Wytłumaczyła, że jest to wynik podwyższonego poziomu morza, jak również wpływ cofki - a więc sytuacji, kiedy woda wpływa do ujściowych odcinków rzek.

  - Zarówno na Wybrzeżu Wschodnim, jak i Zachodnim, oraz w ujściowych odcinkach rzek uchodzących do Zalewu Szczecińskiego, rzek uchodzących do Zatoki Gdańskiej, spodziewamy się wzrostu poziomu wody powyżej stanów alarmowych - powiedziała.

  Jak przypomniała, we wtorek zostały wydane ostrzeżenia, że w ciągu najbliższej doby poziomy wody na Wybrzeżu wzrosną powyżej stanów alarmowych. Ostrzeżenia dotyczą jednak większej części kraju. Poza silnym wiatrem mówią także o oblodzeniach i zawiejach śnieżnych.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • SOS dla Helu
  Czy to znaczy, że dzisiaj urwie nam Hel?
  ~gad /2017-01-04 14:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się od próby sił w naszej części Europy. Zmagać będą się ze...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem zatoki niżowej i frontu atmosferycznego postępującego od...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...