Informacje
 • Noc z groźnymi burzami. Alerty IMGW

  19-05-2019 21:32 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Prognoza pogody na poniedziałek Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Nocą zagrożeniem będą gwałtowne burze z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy pierwszego stopnia.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed burzami z gradem. Żółte alerty wydano w województwach:

  - warmińsko-mazurskim - w powiatach kętrzyńskim, węgorzewskim, gołdapskim, oleckim, ełckim, giżyckim, mrągowskim, piskim, w których prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu rzędu do 25 litrów na metr kwadratowy oraz porywami wiatru do 65 kilometrów na godzinę. Możliwe są również opady gradu. Ostrzeżenia będą obowiązywać od godziny 21 w niedzielę do godziny 5 w poniedziałek;

  - podlaskim - gdzie wystąpią burze z opadami deszczu wynoszącymi maksymalnie do 25 l/mkw. oraz porywami wiatru rozpędzającymi się do 65 km/h. Mogą wystąpić opady gradu. Alerty wejdą w życie o godzinie 21 w niedzielę i stracą ważność o godzinie 5 w poniedziałek;

  - podkarpackim - w powiatach lubaczowskim, Przemyśl, przemyskim, jarosławskim, przeworskim, leżajskim, niżańskim. Prognozuje się tam wystąpienie burz z opadami deszczu sięgającymi 25 l/mkw. oraz porywami wiatru rzędu 70 km/h. Mogą pojawić się opady gradu. Ostrzeżenia będą ważne do północy z niedzieli na poniedziałek.

  - wielkopolskim - w których prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 do 25 l/mkw. oraz porywami wiatru do 70 km/h. Miejscami możliwe są opady gradu. Alerty stracą ważność o północy w nocy z niedzieli na poniedziałek;

  - łódzkim (na terenie wszystkich powiatów) - tam spadnie od 20 do 25 l/mkw., a porywy wiatru osiągną do 70 km/h. Miejscami możliwy jest grad. Alert wygaśnie o godzinie 22.

  -mazowieckim - w powiatach wschodnich województwa. Tam spodziewane są opady deszczu rzędu 15-25 l/mkw. oraz porywy wiatru dochodzące do 70 km/h. Alert wygaśnie o godzinie 22.

   

  Co oznacza ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...