Informacje
 • Oblodzenia i wiatr.
  IMGW wydał ostrzeżenia

  26-03-2019 21:07 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Prognoza pogody na lany poniedziałek Foto: Jan-Erik Finnberg/flickr (CC BY 2.0) | Video: tvnmeteo.pl

  Tej nocy zagrożeniami staną się oblodzenia i porywisty wiatr. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed groźnymi zjawiskami.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem i oblodzeniami.

  SILNY WIATR

  Porywy wiatru mogą być niebezpieczne w województwach:

  - podkarpackim, we wszystkich powiatach. Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 40 do 45 kilometrów na godzinę, w porywach do 80 km/h. Powieje z zachodu i północnego zachodu. Alerty będą ważne do godziny 20 w środę;

  - małopolskim, alertem objęto powiaty: Tarnów i tarnowski, gdzie wiatr może wiać z prędkością do 75 km/h. Alert obowiązywać będzie do środy do godziny 15.30;

  - świętokrzyskim, alert wydano dla powiatów: opatowskiego, sandomierskiego, staszowskiego i buskiego. Tutaj prędkość maksymalna porywów wiatru może wzrastać do 75 km/h. Ostrzeżenie będzie obowiązywać do godziny 15.30 w środę.

  - lubelskim, we wszystkich powiatach, wiatr osiągnie prędkość w porywach do 80 km/h, niewykluczone są też burze. Alerty będą ważne do godziny 20 we wtorek.

  OBLODZENIA

  Oprócz tego tej nocy i nad ranem w środę mogą pojawić się niebezpieczne oblodzenia. Ostrzeżenia przed nimi wydano w województwach:

  - warmińsko-mazurskim w powiatach: gołdapskim, węgorzewskim, kętrzyńskim, mrągowskim, piskim i ełckim. Ostrzeżenie wejdzie w życie o godzinie 21 we wtorek i wygaśnie w środę o godzinie 8;

  - podlaskim i lubelskim, gdzie alerty ważne będą od godziny 20 we wtorek do godziny 9 w środę;

  - mazowieckim, oprócz powiatów przasnyskiego, ciechanowskiego, mławskiego, żuromińskiego, sierpeckiego, płońskiego, płockiego, Płock, gostynińskiego i sochaczewskiego. Alert obowiązywać będzie od godziny 21 we wtorek do godziny 8 w środę.

  Ostrzeżenia hydrologiczne

  IMGW wydał również ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia w województwie zachodniopomorskim. W związku z sytuacją meteorologiczną, lokalnie na Zalewie Szczecińskim poziomy wody będą nieznacznie przekraczały stany ostrzegawcze.

  Alert ważny będzie do godziny 8 w środę.

  Czym są ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym są ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia?

  Według IMGW stany wody układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski napłynie powietrze z Afryki i za kilka dni może być u nas aż 27 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju wyżu Leonore znad Rosji....