Informacje
 • Odwołane alarmy powodziowe na Śląsku. Poziom wód niemal pod kontrolą

  26-09-2017 13:35 We wtorek wojewoda śląski odwołał też pogotowie przeciwpowodziowe

  Jeszcze do niedawna poziom wody w rzekach był alarmująco wysoki

  Foto i film: TVN24

  Po kilku ulewnych dniach poziom wód w rzekach w województwach małopolskim i śląskim powoli opada, a sytuacja się stabilizuje. Działania służb koncentrują się na szacowaniu strat i monitorowaniu sytuacji hydrologicznej. Odwołano pogotowie przeciwpowoe

  W województwie śląskim odwołano już wszystkie alarmy powodziowe wprowadzone po intensywnych opadach z ostatnich dni.

  We wtorek wojewoda zadecydował także o tym, by odwołać pogotowie przeciwpowodziowe we wszystkich regionach.

  Stan alarmowy poziomu wody w rzekach wystąpił w siedmiu miejscach.

  Śląsk pod kontrolą

  Wojewoda śląski odwołał we wtorek pogotowie przeciwpowodziowe, wprowadzone w piątek w kilku powiatach regionu. Z danych służb kryzysowych wynika, że poziom wody w rzekach województwa śląskiego, wezbranych po intensywnych opadach deszczu w minionych dniach, sukcesywnie opada.

  Do wtorku pogotowie obowiązywało jeszcze w Bielsku-Białej oraz w powiatach: bielskim, bieruńsko-lędzińskim, cieszyńskim, pszczyńskim i żywieckim. Od niedzieli sytuacja się stabilizowała - przestał padać deszcz, a poziom wód w rzekach systematycznie się obniża. Na podstawie danych służb kryzysowych wojewoda Jarosław Wieczorek zdecydował o odwołaniu stanu pogotowia.

  We wtorek wczesnym popołudniem stany alarmowe rzek były jeszcze przekroczone w dwóch stacjach pomiarowych: na Pszczynce w Mizerowie-Borkach oraz na Brynicy w miejscowości o tej samej nazwie. Brynica przekraczała też stan ostrzegawczy w Kozłowej Górze, powyżej poziomu ostrzegawczego był również stan wody w Wiśle w dwóch punktach pomiarowych. Wszędzie stany wód były stabilne lub opadały.

  Obecnie nie ma żadnych ostrzeżeń meteorologicznych i hydrologicznych, które przewidywałyby obfite opady deszczu czy zagrożenie powodzią w woj. śląskim. Wciąż usuwane są natomiast skutki wcześniejszych podtopień. W Bieruniu nadal znajduje się potężne rozlewisko, a w gminie Koniecpol wyłączone z użytkowania są dwa podtopione odcinki dróg.

  Kilkadziesiąt interwencji

  W związku z warunkami meteorologicznymi, straż pożarna w Śląskiem interweniowała od niedzielnego do poniedziałkowego rana kilkadziesiąt razy. Strażacy byli wzywani do zalanych budynków, pompowania wody z piwnic, rozlewisk i zalanych dróg oraz udrażniania przepustów i kontroli poziomu rzek. Najwięcej interwencji zanotowali w Bielsku-Białej, Cieszynie i Pszczynie.

  W poniedziałek rano stany alarmowe były jeszcze przekroczone w czterech stacjach pomiarowych: na Wiśle w Bieruniu Nowym, na Pszczynce w Pszczynie i Mizerowie-Borkach oraz na Brynicy w Brynicy. W czterech innych miejscach - na Odrze, Wiśle, Gostyni i Brynicy woda przekraczała stany ostrzegawcze. Nigdzie jednak poziom wody już się nie podnosił.

  We wsi Załęże w gminie Koniecpol zalana została jezdnia na odcinku 2 km, co uniemożliwia ruch drogowy w obu kierunkach. Ze względu na brak możliwości wypompowania wody - w bliskiej okolicy znajdują się stawy hodowlane - zapadła decyzja o wyłączeniu zalanego odcinka drogi z użytkowania. Zalany jest też dwustumetrowy odcinek drogi pomiędzy Koniecpolem a Radoszewnicą.

  Wylała też Wisła

  Do lokalnych podtopień, po wylaniu Wisły, doszło w sołectwie Dankowice w powiecie bielskim. W gminie Ujsoły w powiecie żywieckim woda podmyła drogę gminną, a w gminie Ślemień dwie drogi powiatowe oraz chodnik. Ułożono tam 80 worków z piaskiem w celu umocnienia brzegu.

  W dalszym ciągu trwają działania strażaków w Bieruniu, gdzie powstało rozlewisko na powierzchni około 3 hektarów. Na tym terenie, który obniżył się na skutek eksploatacji górniczej, co jakiś czas dochodzi do podobnych sytuacji. Według służb kryzysowych wojewody, poziom wody w rozlewisku sukcesywnie się obniża.

  Strażacy pompowali wodę także m.in. w Zespole Szkół Łączności w Gliwicach. Woda zalała tam piwnicę z powodu niedrożnej studzienki kanalizacyjnej.

  Stany alarmowe

  We wtorek poziom wód w rzekach był powyżej stanu alarmowego w przypadku następujących rzek:

  - BRYNICA, rzeka Brynica, woj. śląskie;

  - MIZERÓW-BORKI, rzeka Pszczynka, woj. śląskie;

  - JAWISZOWICE, rzeka Wisła, woj. małopolskie;

  - ŻUKOWO, jezioro Druzno, woj. warmińsko-mazurskie;

  - RODZONE, rzeka Drwęca, woj. warmińsko-mazurskie;

  - SZREŃSK, rzeka Mławka, woj. mazowieckie;

  - TRZCINIEC, rzeka Wkra, woj. mazowieckie.

  Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia

  Województwo dolnośląskie - rzeka Odra

  Środkową Odrą przemieszcza się wezbranie w strefie wody wysokiej. Przekroczenia stanów ostrzegawczych wystąpią na odcinku Ścinawa-Głogów.

  Ostrzeżenie obowiązuje do środy do południa.

  Co oznaczają ostrzeżenia?

  Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Polska to syf
  Ja tego nie pojmuję co za dziki kraj,trochę popada to już powódz grozi,trochę wiatru to linie pozrywane itd.Czy nie można zapobiegać takim sytuacjom wcześniej,żeby ludzie potem nie musieli tracić wszystkiego w jednej chwili?Do czyjej kieszeni idą pieniądze które płacimy za wodę,prąd .....masakra i dziadostwo!
  ~piki /2017-09-23 15:33
 • deszczyk?
  na wszystko brak pieniedzy to mamy a gdzie oczyszczanie rzek,duis nic sie nie robi tylko polityka i stolki,topimy sie i tyle,tylko plakac.
  ~biedny /2017-09-23 14:49
 • Proton
  Polityka rządu: jak susza - to lament, bo brak wody, jak deszcz pada - to lament, bo za dużo wody w rzekach, bo całą wode chcą natychmiast odprowadzić do morza, zamiast zmagazynować i przechować na czas suszy!
  protonalfa /2017-09-23 11:49

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Tuż przed końcem miesiąca na południu Polski znowu może być aż 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby z zachodu na wschód Polski będzie się przemieszczała zato...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...