Informacje
 • Ostrzeżenia najwyższego stopnia. "Szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia"

  04-08-2015 12:08 O groźnej stronie upału mówił Janusz Skulich z RCB

  Ostrzeżenia przed upałem (źródło danych IMGW)

  TVN Meteo

  Alerty pogodowe - i to najwyższego stopnia - występują niemal w całej Polsce. Janusz Skulich, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, opowiadał, jakie utrudnienia przynosi nam upalna pogoda.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydało alerty pogodowe na najbliższe dni. W niemal całym kraju (wszystkie województwa prócz warmińsko-mazurskiego, pomorskiego oraz zachodniopomorskiego) obowiązuje ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia. Specjaliści z IMGW prognozują, że skwar da się nam we znaki od wtorku 4 sierpnia do późnych godzin wieczornych niedzieli 9 sierpnia.

  Ostrzeżenie najwyższego stopnia oznacza, że mogą "wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, powodujące na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności".

  Groźnie na Mazurach

  Alert drugiego stopnia panuje jedynie w woj. warmińsko-mazurskim. Obowiązuje on od południa 4 sierpnia do godzin wieczornych w sobotę 8 sierpnia.

  Ostrzeżenie 2. stopnia oznacza, że mogą "wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne powodujące duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

  W województwach nadmorskich nie wydano ostrzeżeń przed wysoką wartością temperatury powietrza.

  Upał nie daje Ci spokoju? Wejdź na Kontakt 24 i podziel się z nami, jak sobie z nim radzisz.

  Zachowajcie ostrożność

  Pogoda przynosi nam wiele różnych nieprzyjemnych sytuacji, podczas których musimy szczególnie uważać.
  Janusz Skulich z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zaznacza, że warto śledzić prognozy pogody i przygotować się na nadejście zmiany aury oraz groźnych zjawisk meteorologicznych.

  - Spustoszenie przynoszą głównie fronty atmosferyczne, choć wysokie wartości temperatury powietrza są równie groźne - poinformował dyrektor RCB.

  Problemy na kolei

  Podczas upałów mogą pojawić się najróżniejsze utrudnienia

  - Wartość temperatury i czas trwania upału ma wpływ na to, jak zachowuje się infrastruktura kolejowa. Przy określonej temperaturze zwalniana jest prędkość przejazdu pociągów.

  Na wysoką temperaturę powietrza reagują również linie energetyczne.

  - Wydłużają się (one - przyp. red.) ze względu na skoki temperatury, dlatego w pewnym momencie mogą się zerwać i zabraknie energii elektrycznej - poinformował Skulich.

  Kąpiel pod okiem ratownika

  Skulich apelował do mieszkańców kraju, aby zachowali szczególną ostrożność. Szczególnie w górach warto być czujnym. W takich miejscach zawsze może przyjść załamanie pogody. Ekspert zaznaczył, że nad jeziorami i morzem należy się kapać jedynie w wyznaczonych miejscach.

  - Bezpieczna kąpiel jest tylko tam, gdzie znajduje się profesjonalny ratownik. Jeśli chcemy być bezpieczni nad wodą, to kąpmy się tylko tam, gdzie z brzegu obserwuje nas człowiek, który umie nas uratować - powiedział.

  Zobacz całą rozmowę z Januszem Skulichem:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Jak dobrze!
  Ach, jak dobrze, że mieszkam w pomorskim :)
  ~Maka /2015-08-05 21:37
 • do "lato"
  To zależy. Ja na przykład dużo lepiej znoszę nawet wysokie minusowe temperatury (oczywiście w odpowiednim odzieniu) niż te powyżej 30 stopni, kiedy zdarzają mi się omdlenia i zasłabnięcia. Z resztą nie tylko mi, o starszych osobach i dzieciach nie wspominając. Żadna skrajność nie jest fajna i dużo zależy od człowieka więc proponuję nie wrzucać wszystkich do jednego wora. Pozdrawiam.
  ~zimnolub /2015-08-05 14:57
 • lato
  Wreszcie mamy normalne lato latem. Tym, którym tak strasznie gorąco - upał można wytrzymać, zimna niestety nie.
  ~ms79 /2015-08-04 21:10
 • pozdrawiam w imieniy brukarzy pracujacych po 10h na patelni...
  pozdrawiam w imieniu brukarzy pracujących po 10 h na patelni... w kaskach, okularach, rękawicach ochronnych, długich spodniach i w obuwiu ochronnym
  ~Brukarz /2015-08-04 20:17
 • Pogoda
  Niestety nie mamy na nia wplywu, my zwykli smiertelnicy. Musimy sie jakos dostosowac. Tylko w Rosji potrafia zmieniac pogode i robic dobrze kazdemu! Tam to jest El Dorado!!! HOUK!
  Nalle Puh /2015-08-04 20:14

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...