Informacje
 • Ostrzeżenia w wielu regionach. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa: uważajcie!

  11-02-2019 21:40 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty
  Prognoza pogody na niedzielę Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Na drogach i chodnikach może być ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed oblodzeniami i porywistym wiatrem, który może rozpędzić się do 80 kilometrów na godzinę. W niektórych regionach z powodu roztopów poziom wody w rzekach może przekroczyć stan ostrzegawczy.

  W nocy na Wybrzeżu może silnie wiać. W wielu regionach mogą powstawać też oblodzenia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed tymi zjawiskami.

  "Drogi i chodniki mogą być śliskie" - ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

  Gdzie obowiązują ostrzeżenia?

  SILNY WIATR

  W województwie zachodniopomorskim (w powiatach: Świnoujście, kamieńskim, gryfickim, kołobrzeskim, białogardzkim, koszalińskim, Koszalin, sławieńskim) wiatr może powiać ze średnią prędkością od 35 do 50 kilometrów na godzinę, w porywach do 75 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 22 w poniedziałek.

  Na terenie województwa pomorskiego (w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim, Gdynia, Sopot, Gdańsk, gdańskim, nowodworskim) prognozowana średnia prędkość wiatru wyniesie 35-45 km/h. Porywy mogą osiągnąć do 80 km/h. Alert będzie ważny do godziny 23 w poniedziałek.

  OBLODZENIA

  W związku ze spadkiem temperatury powietrza oraz tej przy gruncie poniżej zera stopni Celsjusza, a także opadami deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu w wielu regionach mogą występować oblodzenia. IMGW wydał ostrzeżenia dla województw:

  - wielkopolskiego (powiaty: koniński, Konin, kolski, turecki, kaliski, Kalisz, pleszewski, ostrowski, ostrzeszowski, kępiński), łódzkiego, opolskiego, gdzie alerty będą ważne we wtorek od godziny 2 w nocy do 8 rano;

  - śląskiego, mazowieckiego, w których ostrzeżenia będą obowiązywały we wtorek od godziny 2-3 (w zależności od regionu) do 9 rano;

  - podkarpackiego, lubelskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, na terenie których alerty będą ważne we wtorek między godziną 3-4 (w zależności od regionu) a 10;

  warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, alerty ważne będą od godziny 2 do 9 we wtorek.

   

  Orientacyjna prognoza zagrożeń

  We wtorek IMGW planuje wydać alerty przed oblodzeniem w województwach: mazowieckim, lubelskimpodkarpackimświętokrzyskimmałopolskim oraz marznącymi opadami w województwie zachodniopomorskim, gdzie nad ranem słabe opady marznącego deszczu lub mżawki mogą spowodować powstanie gołoledzi.

  Również w środę drogi i chodniki mogą być śliskie. Synoptycy prognozują wydanie ostrzeżeń przed oblodzeniem w województwach: lubelskim, podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim.

  Co oznacza ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest orientacyjna prognoza zagrożeń?

  Według definicji IMGW prognoza zawiera orientacyjną informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i nie określa dokładnego czasu wystąpienia zjawiska.

  Ostrzeżenia hydrologiczne

  Z uwagi na podwyższony poziom wody w rzekach na północy kraju IMGW wydał alerty hydrologiczne drugiego stopnia.

  WOJEWÓDZTWO POMORSKIE

  W związku z topnieniem pokrywy śnieżnej i prognozowanymi opadami przewiduje się na rzekach uchodzących do Zalewu Wiślanego wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych. Alert będzie obowiązywał do godziny 8 rano we wtorek.

  WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE

  Ze względu na topniejącą pokrywę śnieżną oraz prognozowane opady w zlewniach: Łyny, Węgorapy oraz rzek wpadających do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, poziom wody może przekraczać stan ostrzegawczy. Ostrzeżenia wygasną między godziną 8 a 11 we wtorek.

  Co oznacza alert drugiego stopnia?

  Definicja IMGW alertu hydrologicznego drugiego stopnia mówi o tym, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...